Režisérka popsala zákulisí Výměny manželek. Při pohledu na děti jsem i plakala, přiznala
Dlouhých šestnáct let chodí do českých domácností a sleduje, jak se tatínkové vypořádají s tím, když jim štáb přiveze na deset dnů novou maminku. Režisérka Výměny manželek Jana Rezková (55) podrobně popsala, co se děje při natáčení oblíbené reality show. "Pomoc od policie jsme zatím nepotřebovali, vždy se to povedlo nějak uklidnit," uvedla Jana Rezková pro ŽivotvČesku.cz.
České domácnosti zná dokonale. Režisérka populární reality show Jana Rezková navštěvuje rodiny v Česku už 16 let. Na mnoho věcí si dokázala zvyknout, ale pořád jsou situace, které jí vženou slzy do očí. Nejemotivnější chvíle vždy přináší setkání s lidmi, kteří neumí vychovávat své děti, nebo žijí na hranici chudoby.
Je pravda, že na castingu k sobě mixujete bohaté a chudé rodiny?
Máme štěstí, že do Výměny se pořád hlásí stovky rodin, stále je tedy z čeho vybírat. Nejsou ale žádné modely či kritéria, podle kterých rodiny k sobě skládáme. Není žádným pravidlem, že mixujeme jednu rodinu bohatou a druhou chudou. Někdy jsou ty rodiny na první pohled vlastně stejné. Nedávno jsme vysílali příběh dvou kadeřnic, tedy dvě rodiny na stejné sociální úrovni, a také to diváky zaujalo.
Při castingu některé typy lidí rovnou vyškrtnete?
Často dostávám dotazy, jak to máme s narkomany. On ale nikdo do dotazníků nenapíše, že má problém s drogami.
Kolik dnů natáčení trvá?
Natáčení trvá deset a půl dne. První den se točí vizitka rodiny. V prvním dnu se ty rodiny vymění a desátý den se točí tzv. osm očí, kdy se obě rodiny sejdou u stolu.
Kolik času od natáčení uplyne, než se díl objeví v televizi?
To je různé. Může to být i půl roku, ale i za dva měsíce po natočení se může vysílat. Teď nám do natáčení vstupuje situace kolem koronaviru. Stále kvůli covidu předěláváme plán, od března se nám to stalo už několikrát. Teď chceme točit v rodině gayů, bylo to odloženo právě kvůli covidu, tak doufám, že nyní už to klapne.
Jak velký je štáb? Stane se vám, že štáb rodinu ruší a ona se před kamerou chová jinak?
Představa, že rodinu pronásleduje velký štáb, je mylná. V rodině je jeden člověk - to je režisér, kameraman v jedné osobě. Další je pak technik a produkční, ale ti do rodiny často ani nejdou - pokud je byt malý a nemají se kde schovat, aby nerušili. Technici nám připravují veškeré vybavení včetně zvuku a kontrolují záznam a produkční má na starosti veškeré povolenky a papírování v místech kde natáčíme. Je to velmi intimní natáčení. Já jsem v jedné rodině a kolega je v druhé rodině. Jen na první a na poslední den nám přijíždí na pomoc druhý kameraman se zvukařem.
Štáb z domácnosti každý večer odchází. V kolik hodin natáčení končí?
Snažíme se být s rodinou co nejdéle, ale také to závisí na tom, kdy je ta konkrétní rodina zvyklá chodit spát. Většinou počkáme, až se uloží děti a jeden z partnerů jde spát. Ráno se pak doptáváme, co se stalo v noci.
Co je pro vás při natáčení nejtěžší?
Pro mě je vždy náročné, když vidím, jak se v rodině zachází s dětmi. Mockrát jsem plakala, stane se, že mě ty emoce úplně přepadnou. V několika případech jsme i dávali podnět na sociální odbor. To jsou ale věci, které do toho dílu pak nedáme, to se pak řeší mimo kameru.
Když vidíte chudou rodinu, tak jí nějak pomáháte?
Vidím nějaký problém a říkám si, zda to mám řešit, nebo zda jsem hlavně pozorovatel. Ale když vidíte, že je něco opravdu špatně, tak je lidské, že to tak nemůžete nechat. Jedné rodině pomohli sehnat dříví na zimu. Natáčení jsme končili 22. prosince a nová manželka hodně dříví vytopila, tak jsem se domluvila s lesáky a ti na Vánoce dovezli dvacet kubíků dřeva. Další rodině jsme koupili boty, ale to jsou věci, které by asi udělal každý. Nedělám to jen já, ale všichni ze štábů.
Zažili jste rodinu, který byla spokojená a po natáčení se vše sesypalo?
To jsme zažili, že ta rodina vypadá na první pohled zdravě, ale natáčení odšpuntuje skryté věci a začne to skřípat. Musíte si uvědomit, že hlavně ty ženy jsou na deset dnů vytržené od vlastní rodiny a mají čas přemýšlet a uvědomí si plno věcí. Ta druhá rodina vždy nastavuje zrcadlo.
Myslíte si, že někdy přeskočí jiskra, že nový pár to spolu zkusí i v ložnici?
Takové případy jsme zažili jen výjimečně. Jedna paní nám to i řekla a netajila se tím. Ale takových případů je opravdu málo.
Cítili jste se někdy v rodině ohrožení, že jste volali policii?
Stává se, že někdy padnou výhrůžky. Hlavně na konci natáčení se to stává, ale vždy jsme to dokázali vyřešit bez policie. Maximálně se na osm očí pozve ochranka, pokud máme pocit, že by někdo mohl být agresivní.
Natáčíte i v této složité době. Jak Češi podle vás koronavirovou krizi zvládají?
Současná uzavřenost rodin není jednoduchá, lidé si navzájem hodně lezou na nervy. Myslím si, že plno rodičů ničí distanční výuka, že si vyčítají, že nejsou schopní pomoci svým dětem. Ta současná krize často odkrývá problémy, které v rodině dřímaly.