Rick Moranis z Krotitelů duchů hlásí návrat. Na 20 let zmizel kvůli osobní tragédii

Herec Rick Moranis
Herec Rick Moranis
Foto: Profimedia.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 23. 9. 2020

Herec Rick Moranis (67) se proslavil jako komická postava Louise Tullyho v kultovní »osmdesátkové« sci-fi komedii Krotitelé duchů. Na začátku devadesátých let však zmizel téměř na čtvrtstoletí z filmového plátna a vypadalo to, že už ho nic nepřiměje k návratu.

Herec, celým jménem Frederick Allan Moranis, začínal jako rádiový diskžokej v odpoledním vysílání kanadské stanice CHUM-FM. Přes svůj komediální talent nemohl dlouho natrefit na správnou příležitost, která by ho posunula dál. Ale jak se říká, štěstí přijde, když ho nejméně čekáte. K roli Louise Tullyho v duchařské sérii Krotitelé duchů, která odstartovala Moranisovu hvězdnou kariéru, přišel díky velké náhodě. Původně byla napsána pro herce Johna Candyho (†43), který ale nakonec roli odmítl. Důvodem byl jiný pohled na ztvárnění Tullyho, než měl režisér Ivan Reitman (73). I když Moranis dostal nabídku a scénář na poslední chvíli, dokázal i tak tvůrce filmu přesvědčit bez jakéhokoli zaváhání.

Role pana Tullyho spustila doslova lavinu pracovních nabídek. Sympatický Kanaďan se objevil v řadě dalších filmů jako například v komedii Malý krámek hrůz (tam si zahrál i John Candy), Rozhádaných dědicích nebo rodinném fantasy Flintstoneovi. Velká rána osudu přišla v roce 1991. Pouhý den před svými narozeninami podlehla rakovině prsu hercova manželka Ann Rachel (†34). Zůstal tak vdovcem se dvěma dětmi, synem Mitchellem a dcerou Rachel. Právě oni dva byli důvodem jeho rozhodnutí odejít z branže (poslední film natočil v roce 1997) a naplno se věnovat jejich výchově a otcovským povinnostem. Nejdříve plánoval pauzu jen na nějaký čas, ale postupně si uvědomil, že mu filmový svět vlastně nechybí.

V průběhu dvou desetiletí se věnoval pouze dabingu. Hlas propůjčil třeba vtipné pohádkové postavě losa Rutta v »animáku« Medvědí bratři. Dlouhá léta se Moranis nenechal přemluvit k žádné jiné spolupráci a vypadalo to, že už ho fanoušci skutečně neuvidí hrát. Obrovské překvapení přišlo až letos, kdy se představitel pana Tullyho ukázal v nové reklamě společně s hereckým kolegou Ryanem Reynoldsem (43). Ten se na sociálních sítích přiznal, že ho hercův návrat dojal k slzám. Moranis si také zopakuje roli vynálezce Wayna Szalinskiho v připravované komedii Shrunk, která by měla mít premiéru v příštím roce.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.