Rizika nákazy se mohou lišit dle krajů. V některých na základě semaforu se mohou roušky zavést, říká Roman Prymula

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 8. 2020

Epidemiolog a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum Roman Prymula je rád, že se vrátil model pro zpřísňování opatření pod takzvaný semafor. Připustil, že rizika šíření nákazy mohou být vyšší, na druhou stranu nepředpokládá, že hned poté, co se školáci vrátí do budov, se bude nákaza šířit nekontrolovatelně. Pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že v řadě krajů se postupně zřejmě roušky využijí, nebude to ale všude.

Jak si lidé mají vysvětlit zmatek kolem roušek? Jednoho dne jsou pro školáky povinné, druhý den se vše podmiňuje takzvanému semaforu.

Opakovaně jsem říkal, že není dobré nařizovat něco plošně v modelu, kdy je odlišná situace v jednotlivých krajích. Myslím si, že teď se to vrátilo do podoby, která je racionální a která bude vycházet z konkrétních či zhoršených podmínek v jednotlivých regionech a podle toho se bude zapínat.

Co říkáte na skutečnost, že Rastislav Maďar a jeho epidemiologický tým už po zmatku kolem roušek nebude samostatná jednotka?

Každý neseme svou míru zodpovědnosti a můžeme na věc mít nějaký pohled. Osobně bych toto nekomentoval.

Změnila se pravidla pro nošení roušek zejména pokud jde o návrat školáků k povinné školní docházce. Hrozí významnější riziko šíření viru, protože děti jsou většinou bezpříznakoví přenašeči.

Rizika mohou být vyšší, protože se bude potkávat mnohem těsněji velká část obyvatel. Na druhou stranu předpoklad, že dojde k nějakému navýšení okamžitě po vstupu do školy, to si myslím není správný. Budeme to sledovat a věřím, že pokud k něčemu dojde, že to dokážeme eliminovat jinými prvky.

Pokud by došlo k exponenciálnímu nárůstu nakažených a nákaza se šířila po krajích, je možné, že se roušky plošně zavedou?

Pokud by došlo k masivnímu šíření, kdy ta jednotlivá čísla v těch semaforech se zažlutí a povedou k tomu, že barva se změní a bude oranžová, tak samozřejmě je riziko, že se to některých krajů bude týkat, ale možná že ne úplně všech, protože v některých je virová nálož nízká a tam by k tomu nemuselo docházet. Bude se to také odvíjet od komunitního přenosu, který ve věci hraje velkou roli.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.