Robert Šlachta odhadl, jak dlouho budou vztahy České republiky a Ruska na bodu mrazu

Bývalý elitní policista Robert Šlachta
Bývalý elitní policista Robert Šlachta
Foto: Se svolením Roberta Šlachty
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 4. 2022

Válka na Ukrajině se táhne od 24. února, kdy vojenské síly Vladimira Putina (69) napadly sousední zemi. Válka si už vyžádala tisíce mrtvých a zraněných. A také masivní uprchlickou vlnu. Nejčastější otázkou je, kdy dojde k příměří a obě strany naleznou řešení situace v diplomatických jednáních. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bývalého ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachtu (50), který se pokusil odhadnout, co konec války přinese v rámci vztahů ČR a Ruska.

Aktuálně se konflikt soustředí na východě Ukrajiny v regionu zvaném Donbas. Ve druhé fázi vojenské operace má ruská armáda za cíl získat úplnou kontrolu nad územím. Podle agentury TASS to řekl zástupce velitele Centrálního vojenského okruhu, generálmajor Rustam Minněkajev. Ovládnutí jihu poskytne Rusku další spojení se separatistickou proruskou republikou Podněstří, odkud přicházejí zprávy o pronásledování rusky hovořících obyvatel, prohlásil Minněkajev.

Otázkou bude, zda dojde v budoucnu k vylepšení vztahů s Ruskem, které v současnosti nejsou rozhodně příznivé. "Myslím si, že vztahy České republiky a Ruska jsou na bodu mrazu a bude to trvat ještě hodně dlouho. Nejen kvůli kauze Vrbětice, ale hlavně roli, kterou hrajeme v rusko-ukrajinském válečném konfliktu od prvních dnů. Těžko se bude k něčemu vracet, protože přístup Ruska vyhlásit jinému státu válku, se nedá přehlížet. Hodně jsme se v tom jako členská země EU angažovali, takže vztahy s Ruskem ještě více ochladly. Na druhou stranu podle mě nejsou vztahy vůči Rusku i směrem k Evropské unii zcela jednoznačné," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Robert Šlachta.

Ovládnutí Donbasu pak podle Minněkajeva Rusku umožní, aby získalo další spojnici s poloostrovem Krym, který v roce 2014 anektovalo.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.