Robert Šlachta zhodnotil premiéra Petra Fialu a jeho předchůdce Andreje Babiše. Bez pardonu pak vyslovil jméno, kdo je v jeho očích aktuálně nejslabší ministr

Petr Fiala (vlevo) a Andrej Babiš
Petr Fiala (vlevo) a Andrej Babiš
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 6. 2022

Poslední průzkum vrcholných politiků odhalil, že lidé nejvíc věří premiérovi a předsedovi ODS Petru Fialovi (58) a šéfovi opozičního hnutí ANO Andreji Babišovi (67). Oběma vyslovilo důvěru 39 procent dotázaných. Fialovi současně 48 procent lidí vyjádřilo nedůvěru, jeho předchůdci v čele vlády nevěří 53 procent účastníků průzkumu, uvádí zpráva Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) ze začátku června. Pro ŽivotvČesku.cz zhodnotil oba politiky šéf hnutí Přísaha a bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta (50). Následně pak zdůvodnil, kdo je jeho pohledem v současnosti nejslabší ministr.

Oproti průzkumům z června a července loňského roku se hodnocení Petra Fialy a Andreje Babiše zlepšilo. U šéfa ODS a prvně jmenovaného, který se mezitím z lídra opozice stal na konci roku premiérem, se důvěra zvýšila o 19 procentních bodů, zatímco o čtyři procentní body mu ubylo nedůvěřujících. Předsedovi hnutí ANO a druhému jmenovanému, který naopak přešel ze Strakovy akademie do opozičních lavic, vzrostla důvěra o deset procentních bodů a nedůvěra klesla o 14 procentních bodů.

"Myslím si, že ti dva si nemají co vyčítat. Jeden z nich na začátku dne něco prohlásil, ale večer už to bylo jinak. Panoval tady totální chaos. A ten druhý se jednoduše rozhodnul, že rozpočet bude brát jako nejdůležitější na světě, než aby se ohlížel na lidi a nebylo mu jedno, kolik z nich bojuje s finančními až existenčními problémy a zůstává jim třeba pouhá stokoruna na den," začal pro ŽivotvČesku.cz ostrou kritikou směrem k oběma politikům Robert Šlachta, jehož hnutí v loňských volbách jen o kousek unikl vstup do Sněmovny.

"A co se týká ČEZu, giganta na poli energetiky v Česku, tam se nemají už vůbec co chlubit. Jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet. Pro mé hodnocení je důležité, že jeden z nich s ČEZem nic neudělal, a to ani s tím, že vyrábíme elektřinu za pár haléřů, ale nakupujeme za téměř patnáct korun. Andrej Babiš tvrdil, jak je všechny »vyháže«, jenže ve finále neudělal nic," přiblížil pro ŽivotvČesku.cz v rámci hodnocení současného premiéra a jeho předchůdce exšéf ÚOOZ.

Podle průzkumu CVVM největší nedůvěru zaznamenal ministr pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš (42), kterému nyní nevěří 63 procent respondentů. U ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (62) a u předsedy hnutí STAN a ministra vnitra Víta Rakušana (43) se současně zvýšil podíl důvěřujících i nedůvěřujících.

"Pokud mám mluvit o ministrech, za nejslabšího považuji jednoznačně Víta Rakušana. V předminulém týdnu udělal další nesmysl v řadě svých ministerských přešlapů. Rozhoduje o něčem, čemu absolutně nerozumí, tím teď narážím na reorganizaci policie. Uchýlil se k ní v čase, kdy se na území České republiky pohybují bezprizorně tisíce lidí, o kterých ministerstvo ani policie nemá tušení. Nemají informace, kde přesně se nachází, dokonce jestli tady vlastně ještě pobývají. Naprosto špatně," dodal pro ŽivotvČesku.cz Robert Šlachta ohledně svého pohledu na současné vrcholové politiky.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.