Rodina Emila se snažila odrazit ode dna, bohužel jim nikdo neporadil s úředními úkony, vzpomíná na smutnou Výměnu režisérka Jana Rezková

Autor: TV Nova | Výměna manželek
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 11. 5. 2022

Právě odvysílaná epizoda Výměny manželek poukázala na důležitost informovanosti veřejnosti o tom, jak si mají lidé poradit při jednání s úřady. Rodina Emila (42) a Heleny (41), kterou stíhala pohroma za pohromou, se tak kvůli nedostatečnému povědomí o těchto úkonech jen horko těžko mohla vymanit z potíží. "Nevzpomínám si, že bychom se já a moje dcera ve škole něco takového učily," přiznala pro ŽivotvČesku.cz Jana Rezková, režisérka pořadu.

Dění nové epizody Výměny manželek se točilo kolem Emila (42) a Heleny (41), se kterými se osud nemazlil. Spolu s nimi ve vesnici Oldřichov žijí Heleniny děti z předchozího vztahu - Marek (15) a Majda (8), které však Emil bere jako vlastní. Kromě toho s párem sdílí domácnost Emilův synovec Petr (21) a také svérázný dědeček.

Náhradní maminka Veronika (33) na první pohled pochopila, že v rodině jsou potíže. Emil dával veškerou energii do rekonstrukce domu svépomocí, protože stavební firmu si nemohl dovolit, a tak neměl dostatek času na to, aby se věnoval dětem. Oba sourozenci přitom mají potíže ve škole, malá Majda neustále nosila pětky ze čtení a Marek se o učení nezajímal, takže na něj dokonce dohlíží sociální pracovnice. Pokud svůj přístup do konce roku nezlepší a neopraví si známky, hrozí mu dokonce dětský domov.

Helena pomáhala ze všech sil partnerovi s opravou domu, aby dětem zajistila vhodné životní podmínky tak, jak jí doporučila sociální pracovnice, která na ni dohlíží, protože v předchozím vztahu byla obětí domácího násilí. Kvůli soudním tahanicím se vzdálenými příbuznými měli navíc s Emilem obavy, že přijdou o dům, který pro ně znamená jedinou jistotu.

"Celá ta situace okolo domu byla hodně způsobená tím, že Emil s Helenou pořádně nerozuměli tomu, co se v různých dokumentech píše, a tak se vyděsili úplně zbytečně. Ten stres byl hodně znát, přepracovaný Emil během natáčení zkolaboval a na druhé straně byla Helena také úplně bez sebe nervozitou. My jsme se mimo kamery pochopitelně pokoušeli zjistit, co a jak, a nějak jim to přetlumočit," popsala pro ŽivotvČesku.cz dramatickou situaci režisérka Jana Rezková. Z rodiny prý rázem spadla obrovská starost, jakmile vyšlo najevo, že v domě, do kterého již investovala spoustu času a peněz, může i nadále zůstat.

"Celý ten díl byl hodně smutný a se štábem jsme to docela proplakali. Oni (Emil a Helena, pozn. red.) byli hrozně hodní a snaživí, ale bohužel také naivní, takže je v životě mnohokrát někdo napálil. Zvlášť tatínek lpěl na tom, aby udržel rodinu pohromadě, ale bohužel narazil na častý jev, což je neinformovanost občanů o tom, jaké mají možnosti, když se dostanou do tísnivé situace," zavzpomínala pro ŽivotvČesku.cz režisérka oblíbené reality show.

Podle Jany Rezkové existuje řada lidí, kteří si nenechají poradit, a tak pokoušet se jim pomoci nemá smysl. To ale není případ této rodiny, která byla ochotná udělat mnohé. Bylo pro ně velkým štěstím, že do rodiny přijela právě Veronika, která se ihned odhodlaně pustila do pomoci, jak se jen dalo. "Z toho, co vím, by s rodinou měla být i nadále v kontaktu," dodala pro ŽivotvČesku.cz žena, která se na tvorbě show podílí již dlouhých 18 let.

Přestože nakonec nedošlo ke ztrátě střechy nad hlavou, úplný »happy ending« se zatím nekoná. Nad rodinou i nadále visí hrozba v podobě školního prospěchu dětí. Ty se sice pod vlivem náhradní maminky zlepšily, aby však byla sociální pracovnice spokojená a syn Marek nemusel do dětského domova, musela by změna být trvalejšího rázu. To znamená jediné - rodiče musí pokračovat v tom, co zavedla Veronika.

Emil z Výměny manželek
Emil z Výměny manželek
Foto: Se svolením TV Nova

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.