Rodina z Litoměřic se potýká s jedovatými zápřednicemi. Máme dvouletého chlapečka a strach, říká nešťastná matka

Zápřednice jedovatá
Zápřednice jedovatá
Foto: Se svolením Růženy Neubertové
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 15. 8. 2021

Zápřednice jedovatá je nejjedovatejší pavouk v našich končinách. Ještě před rokem 2008 byla v Česku poměrně vzácná, od té doby se ale významně rozšířila. Nejlépe se jí přeci jen daří v teplém podnebí a své o tom zjistila i Růžena Neubertová z Litoměřicka. Té se tento pavouk usadil na zahradě a ona se obává o zdraví svého synka. "Máme dvouletého chlapečka, který po zahradě běhá každý den a už máme opravdu strach," uvedla pro ŽivotvČesku.cz s tím, že dvě zápřednice našla dokonce utopené v dětském bazénku.

Mnoho lidí se pavouků bojí, ať už jsou jedovatí, či nikoliv. Zápřednice jako nejjedovatější pavouk v Česku v nich proto vzbuzuje velké obavy. Ačkoliv se podle odborníků k lidem nerada přibližuje, na zahradě Růženy Neubertové z Litoměřicka se jí daří tak dobře, že ji rodina vídá téměř na denní bázi. A to i v místech, kde by ji rozhodně nejraději neviděli.

"Našli jsme ji už asi pětkrát. Odnášíme ji, ale přijde mi, že se ta potvora vždy vrátí. Dvakrát už bohužel byla utopená v bazénku. Máme dvouletého chlapečka, který po zahradě běhá každý den a už máme opravdu strach," uvedla maminka dvouletého syna pro ŽivotvČesku.cz s tím, že z jedovatého pavouka, který se jí usadil na zahradě, pochopitelně nemá vůbec radost. Pryč ho odnáší v zavařovací sklenici a nikdo z rodiny se ho tak nedotýká.

Růžena Neubertová je přesvědčená, že na zahradě má zápřednic více. Neví ale, zda ji vůbec může zlikvidovat a částečně to dělat ani nechce, protože se jí příčí zabíjení živého tvora. "Máme i vyfocené hnízdo s mláďaty. Co se týká hubení, sama nevím. Přeci jen je to živý tvor. Ale jde nám o malého. Rozhodně není normální, aby jich tu bylo tolik," vysvětlila Růžena Neubertová pro ŽivotvČesku.cz, co jí dělá největší starost.

"Hnízdo je přímo pod pergolou a další zápřednici jsme vyfotili na hračce v bazénku. Starší syn ji donesl, ať to vyhledám na internetu a málem jsem měla infarkt," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz s tím, že je přesvědčená, že samička zachycená na snímku na hračce u bazénku čeká mláďata a brzy naklade vajíčka.

Podle odborníků není zápřednice jedovatá agresivním pavoukem. Útočná je ve chvíli, kdy chrání svá mláďata či vajíčka. Také není radno se ji dotýkat, v ten moment by se mohla cítit ohrožená a mohlo by dojít ke kousnutí. "Lidé by měli mít respekt, ale ne strach. Zápřednice běžně neútočí," řekla pro ŽivotvČesku.cz bioložka Ivana Hradská.

Zápřednice nepředstavuje pro zdravého člověka ani velké zdravotní riziko, reakce na její kousnutí bývá zpravidla podobná jako po štípnutí vosou. Větší potíže může kousnutí představovat pro člověka s alergií či skrytými zdravotními vadami. "V případě, že člověk trpí alergií, lékařská pomoc je rozhodně nutná," dodala Ivana Hradská pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.