Rok od těžké operace hlasivek. Do dabingu kvůli penězům už jen zřídka, tak dnes žije Valérie Zawadská

Legendární dabérka Valerie Zawadská
Legendární dabérka Valerie Zawadská
Foto: nextfoto.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 12. 2020

Královna českého dabingu, která propůjčila hlas světovým hvězdám, Valérie Zawadská (62) se před rokem stala důchodkyní. Momentálně si užívá volnějšího režimu, protože divadla mají kvůli vládním restrikcím uzavřené prostory pro veřejnost. "Aktuálně mám hodně volna. Pokud jde o práci, tak dabingu se moc už nevěnuji," prozradila pro ŽivotvČesku.cz cenami ověnčená herečka, která před rokem podstoupila poměrně náročnou operaci.

"Přesně 18. listopadu to byl rok, kdy jsem se stala důchodcem. Takže mám opravdu vysoký důchod od našeho státu (myslí v nadsázce) a naštěstí mám tolik volna, že mohu zvelebovat chalupu, péct cukroví a těšit se z toho, že moje rodina a kamarádi jsou zdraví," popsala pro ŽivotvČesku.cz legendární dabérka a herečka, jak dnes žije.

Ikona českého ženského dabingu svou práci miluje. Ovšem dnes dabuje jen výjimečně. Důvodem jsou nízké finanční odměny, na které není ochotná přistoupit. Přeci jen Valérie Zawadská historicky v dabingové disciplíně něco dokázala, její hlas zná několik generací.

"Svou práci miluji, ale vzhledem k tomu, že nás začali platit tak příšerně, tak od 1. května 2014 jsem byla v dabingu asi jen desetkrát. Přestali mě obsazovat, protože jsem odmítla točit za tak malé peníze, jaké nám zadavatelé nabízejí. A výjimečně se do dabingu dostanu, zejména do České televize či k nějaké soukromé produkci, takže u mě to je spíše o namlouvání reklamy či audioknih. Jinak se těším do divadla a zejména na diváky," prozradila pro ŽivotvČesku.cz Valérie Zawadská jak to má aktuálně s prací.

Hlas legendární dabérky zná snad každý v republice. Přesto chybělo málo a mohla o něj přijít. "Teď to bude 20. prosince rok, kdy jsem musela na operaci s hlasivkami. Měla jsem velké otoky, že už hlasivky nedokázaly pracovat a naštěstí mě v Motole dali dohromady a jsem tamnímu personálu velmi vděčná," dodala slavná dabérka, která má výrazný a specifický hlas.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.