Rok od úmrtí Ladislava Štaidla. Podlehl komplikacím s covidem. Naposledy s ním mluvil František Janeček. Takhle dnes vypadá jeho hrob

Autor: ŽivotvČesku | Hrob Ladislava Štaidla
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 1. 2022

Ve věku 75 let zemřel skladatel a hudebník Ladislav Štaidl. Stalo se tak 30. ledna loňského roku. Podlehl komplikacím s onemocněním covid-19. Během svého života zažil největší úspěchy v 70. a 80. letech, kdy stál v čele Orchestru Ladislava Štaidla a úzce spolupracoval s Karlem Gottem (†80). Osobním přítelem mu byl producent František Janeček (76), který krátce po jeho úmrtí pro ŽivotvČesku.cz svěřil, že byl zřejmě vůbec poslední, kdo s ním telefonicky mluvil.

Skon Ladislava Štaidla zasáhl českou hudební scénu, rodinu, přátele, ale i známé. Místa posledního odpočinku se dočkal až půl roku po smrti, kdy byl uložen na hřbitově v pražských Olšanech. Tam na něj chodí jeho blízcí vzpomínat, jiní si vzpomínky uchovávají v paměti. Redakce ŽivotvČesku.cz se na místo vydala před pár dny s kamerou.

"Pevně jsem doufal a věřil, denně se modlil, aby to ustál. Byl to velký bojovník a člověk, který netrpěl nedostatkem sebevědomí. Je to pro mě takové divné, o to je to smutnější... Ladislav Štaidl byla moje spřízněná duše. A pamětník české pop music. Byl to člověk nesmírně noblesní, vzdělaný, se kterým jsme si vždy co měli říct. Několikrát týdně jsme si telefonovali, probírali různé věci a hodiny plynuly," řekl před rokem krátce po smrti kamaráda pro ŽivotvČesku.cz František Janeček, který ještě krátce před Štaidlovým odvozem do nemocnice s ním mluvil telefonicky.

"Byl jsem jeden z posledních, kdo s ním mluvil. Smutné je, že po sobě zanechal čtyři děti a jim přeji, aby to ustály," dodal tehdy smutným hlasem hudební boss František Janeček pro ŽivotvČesku.cz.

Z manželství s Áňou Štaidlovou má syny Jiřího a Jana a dceru Karolínu. Ze vztahu se zpěvačkou Ivetou Bartošovou (†48) syna Artura.

Celkem má Ladislav Štaidl na kontě na dvě stovky písní, vesměs pro tehdejší hvězdy české popmusic. Texty mu často dodával bratr Jiří, který však zahynul při automobilové nehodě v roce 1973. Štaidl také napsal hudbu k asi 80 televizním a celovečerním filmům a k několika seriálům.

Hrob Ladislava Štaidla
Hrob Ladislava Štaidla
Foto: ŽivotvČesku

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.