Roman Prymula: Druhá vlna v některých zemích už začala. Dopad rozvolnění je zřejmý

Roman Prymula – ministr zdravotnictví
Roman Prymula – ministr zdravotnictví
Foto: ŽivotvČesku.cz

Od začátku epidemie se v Česku nakazilo už přes 14 tisíc lidí. Denní přírůstek nakažených se začal významněji zvyšovat koncem června. Šlo o období, kdy se nákaza rozšířila na Karvinsku. Epidemiolog a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum Roman Prymula, promluvil o tom, že v řadě zemí už začala druhá vlna epidemie nového typu respiračního onemocnění.

"Když se podíváme na čísla v Evropě, tak je vidět, že v řadě zemí dochází k nárůstu, který ne všude musí znamená druhou vlnu. Dopad rozvolnění opatření je tak zcela patrný a v některých zemích druhá vlna začala," řekl pro Život v Česku muž, který byl klíčovou postavou v boji s první vlnou epidemie COVID-19 v Česku.

Prymula hodnotí, že aktuální denní přírůstky, které se pohybují za hranicí stovky, jsou zjednodušeně řečeno alarmující.

"My v tuto chvíli se pohybujeme v pásmu, které může znamenat už předzvěst druhé vlny. Ale na druhou stranu jsou čísla v toleranci, že se může jednat o navýšení, které může souviset s lokálními ohnisky, které se detekují. Ale musíme být nesmírně obezřetní, protože křehká linie mezi situací, která je zvládána a počátkem šíření, je velice tenká," zdůraznil Roman Prymula s tím, že virus nezmizel a je epidemiologicky velmi nebezpečný.

Situace v České republice se nelepší a počty nakažených dál rostou. V Česku vláda nově zav...