Roman Prymula nastínil, kde hrozí největší riziko přenosu. Opatření se projeví až za 3 týdny

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 9. 2020

Kvůli sílícímu růstu počtu nakažených, ministerstvo zdravotnictví zavedlo nová opatření. Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz upřesnil, jak se situace podle něj bude vyvíjet a že je skutečně riziková. Nastínil zároveň, kde je největší problém, pokud jde o šíření nákazy.

"Veřejné akce a shlukování je největší problém. To je největší riziko a je to faktor, který může křivku v tuto chvíli nejvíce srazit, pokud jde o opatření. Křivka má v tuto chvíli exponenciální charakter. Dostáváme se postupně nad reprodukční číslo 1,6, proto je důležité to srazit," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula, který očekává, že počty nakažených se budou v nadcházejícím týdnu pohybovat okolo třech tisíc nakažených za den.

Zlepšení podle vládního zmocněnce a uznávaného epidemiologa by se dalo očekávat během následujících tří týdnů, kdy se projeví zavedená opatření.

"Teď už opravdu šíření nákazy přestává být sranda, když se podíváme na poslední dny, tak došlo k prudkému nárůstu počtu hospitalizací a vzhledem k velkému počtu nakažených dochází k tomu, že počet hospitalizovaných nebude klesat," dodal pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula, který tak dal najevo, že pokud by se počty nakažených měly nést v podobných trendech, hrozí vysoká zátěž zdravotního systému.

Prymula zatím neočekává, že by mělo dojít k plošným omezením. Dále nejpravděpodobněji bude omezena otevírací doba barů a restaurací, které nyní musí mít zavřeno mezi půlnocí a šestou hodinou ranní. Případně může dojít k omezení veřejných akcí. 

Že současný stav je vážný míní i ministr vnitra Jan Hamáček, který je dokonce pro variantu, aby se maximálně omezil sociální kontakt, to znamená zrušit zmíněne hromadné akce.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.