Roman Prymula nastínil, kdy by mohly otevřít vnitřní prostory restaurací. Situace musí být stabilní, říká

Nextfoto
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 9. 5. 2021

V souvislosti s případným otevřením zahrádek ministr Petr Arenberger (62) uvedl, že ho považuje za dobré řešení, pokud se budou dodržovat pravidla. Otevření restauračních předzahrádek by mohlo platit od 17. května, k tomu však podle něj mají výhrady odborníci z poradní skupiny ministerstva zdravotnictví MeSES. Epidemiolog Roman Prymula (57) pro ŽivotvČesku.cz řekl, že otevření vnitřních prostor restaurací oproti zahrádkám musí ještě počkat. "Odhadují, že k tomu by mohlo dojít někdy před prázdninami," odhadl.

Od pondělí se v celém Česku opět otevřou všechny zbývající obchody a některé další provozovny služeb. Kromě maloobchodu se budou moci otevřít třeba opravny obuvi, autobazary, autosalony, lanovky, solária, hodinářství, zlatnictví či truhlářství nebo cestovní kanceláře. Vláda restrikce uvolňuje na základě šesti balíčků. Řídí se počtem nakažených koronavirem za sedm dní na 100.000 obyvatel.

O týden později by mohlo dojít k rozvolnění předzahrádek. Vnitřní prostory restaurací budou ještě nějaký čas uzavřené. Situace podle epidemiologa Romana Prymuly musí být zcela stabilní. "Vím, že se to politizuje a říká se, že nejprve musí být školy, ale když se podíváme, jak to probíhá teď, tak to riziko je větší, než kdyby byly zahrádky otevřené. Mohly by být rozvolněny někdy do 14 dnů. Restaurace budou ještě chvíli trvat, protože tam ta situace musí být stabilní, tam to riziko je. Restaurace podle mého názoru budou otevřeny někdy před prázdninami," upřesnil svůj pohled na situaci Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.

Epidemie koronaviru v uplynulém týdnu v Česku výrazně zrychlila. Laboratoře odhalily 5680 ...

O konkrétních rozvolněních od 17. května podle současného ministra zdravotnictví zatím rozhodnuto není. Vláda při rozhodování v pondělí bude vycházet z aktuálních čísel a doporučení epidemiologů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu