Roman Prymula odhalil, co se v Česku stane, až bude vakcína. Pozitivní zprávy jsou dvě, nastínil

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 11. 2020

Už brzy by si všichni mohli konečně ulevit. Testování vakcíny proti koronaviru, způsobující onemocnění covid-19, finišuje, očkování ve světě by mohlo začít na přelomu roku. Chystá se na něj i Česko, které kvůli tomu dokonce přichystalo speciální zákon. Pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula (56) prozradil, že v souvislosti s očkováním existují pro českou populaci dvě dobré zprávy.

Senioři patřící do rizikové skupiny a lidé s vážnými chorobami jako je chronická obstrukční plicní nemoc, silně zvýšený krevní tlak, závažná onemocnění ledvin a jater, těžká cukrovka či výrazná nadváha by měli v rámci očkování proti koronaviru přijít první na řadu. Následně by vakcínu mělo dostat zdravotníci bojující v první linii.

Ovšem podle bývalého ministra zdravotnictví a epidemiologa Romana Prymuly je problémem, že podle průzkumu se Češi moc očkovat nechtějí. Na druhou stranu proočkovanost přináší dvě pozitiva.

"Stávající průzkumy ukazují, že velká část populace, někdy i více než 50 procent, se očkovat proti COVID nechce. To může být reálný problém. Protiočkovací skupiny vedou organizovanou kampaň celosvětově už delší dobu. Pozitivní zprávy jsou však minimálně dvě. Vysoká účinnost vakcíny umožní podstatně nižší proočkovanost proto, aby se cirkulace viru zastavila. Druhou je snaha EU pozitivně motivovat očkované obyvatelstvo tak, že mu umožní volné cestování, nebudou muset být testováni ani nosit roušky. To může zájem výrazně zvýšit," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz uznávaný odborník Roman Prymula.

V první fázi stát očekává, že dostane od společnosti AstraZeneca, která vyvíjí vakcínu, tři miliony dávek pro zhruba 1,5 milionu lidí. Pro naočkování jednoho člověka budou totiž potřeba dvě vakcíny, mezi nimiž bude zhruba dvoutýdenní odstup. "Naším cílem je dostat se zhruba na 65 až 70procentní proočkovanost, protože potom máme vyhráno,“ upřesnil současný ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.