Roman Prymula odhalil, jak často je potřeba se přeočkovat proti covidu. Problém jsou mutace
V České republice se začalo očkovat koncem loňského prosince. Nejdříve přišli na řadu klienti domovů pro seniory a zdravotníci, postupně se přidávali i senioři nebo učitelé. V současné době je registrace k očkování otevřená pro všechny starší 55 let, přednost mají také mladší pacienti s vybranými nemocemi. Ovšem jedním z témat kolem očkování je, kdy se lidé budou muset přeočkovat, aby byli před novým typem koronaviru stále chráněni. Na to zatím není zcela přesná odpověď. "V tuto chvíli si myslím, že klasické přeočkování by mělo být v jednoletých až dvouletých cyklech," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula (57).
Ukončené očkování proti nemoci-covid-19 má v republice po čtyřech měsících víc než milion lidí, k sobotnímu večeru přesně 1,009.631. Minimálně jednu dávku vakcíny dostalo přes dva miliony obyvatel, což je necelá čtvrtina populace starších 16 let.
"V tuto chvíli si myslím, že klasické přeočkování by mělo být v jednoletých až dvouletých cyklech, pokud tady nebude nějaká mutace. Může se stát, že to potom klesne. To, že jsou tady různé mutace znamená, že ta stávající vakcína úplně nekoreluje s tím, co potřebujeme. Aby vakcína pokrývala mutace, potřebujeme, aby tady byly vysoké hladiny protilátek a proto, to si myslím, že je základní důvod, společnosti BioNTech/Pfizer a Moderna říkají, že bude nutné přeočkovat už někdy v prosinci, to znamená po necelém roce. Tím chtějí navodit takové hladiny protilátek, aby to vykrývalo i ty mutace, které nejsou specificky vakcínou pokryté. Do budoucna to bude znamenat, že se budou vakcíny druhé generace, které budou vykrývat hlavní mutace, které tady jsou. Na druhou stranu je možno očekávat, pokud se sníží cirkulace viru v tom slova smyslu, že bude velká část světové populace proočkována, tak už tady nebude taková pravděpodobnost vzniku mutací a mohlo by se to zastabilizovat. Ale v tuto chvíli je pravděpodobné, že přeočkování bude jednou ročně," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.
Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) se nakazilo navzdory očkování asi 20.000 lidí, naprostá většina z nich před druhou dávkou. Vážný průběh mělo po druhé dávce očkování okolo 200 lidí.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.