Roman Prymula odhalil, kde je v současnosti největší riziko nákazy. Varuje před kontaktem s cizinci

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 6. 2021

Ukončené očkování proti covidu-19 má v Česku víc než 2,5 milionu lidí. Aspoň jednu dávku vakcíny dostalo za téměř půl roku od začátku vakcinace zhruba 4,7 milionu obyvatel, to je asi 44 procent populace. Právě proočkovanost je podle odborníků hlavním důvodem, proč epidemie v posledních týdnech ustupuje. Přesto stále existuje riziko nákazy. Epidemiolog Roman Prymula (57) upřesnil, kde se v současnosti lze nejčastěji nakazit. "Nakazit se je možno prakticky kdekoliv, neboť naprostá většina opatření již byla rozvolněna," upřesnil.

Počty nově potvrzených případů i hospitalizací se v zemi pohybují na úrovni loňských prázdnin. Příznivé situaci podle odborníků pomáhá hlavně čím dál vyšší proočkovanost populace. Rizikem jsou ale nakažlivější mutace viru, které mohou epidemickou situaci znovu zhoršit.

"Pravděpodobnost nákazy u nás je již velmi nízká. Za nejrizikovější je však možno považovat těsný kontakt neočkovaných osob s cizinci v různých prázdninových letoviscích," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, co stále představuje riziko. A to kvůli novým variantám viru, které znepokojují odborníky. Důvodem je, že by mohla vzniknout mutace, která by dokázala být rezistentní vůči současným typům vakcín.

Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) právě kvůli hrozícím rizikům doporučuje, aby lidé přijíždějící do Česka ze zahraničí museli vyplnit příjezdový formulář. Česko by podle ní nemělo umožňovat vstup do země cestujícím s neúplným očkováním bez testu. 

Od počátku loňského března, kdy testy koronavirus v Česku poprvé potvrdily, covid prokazatelně prodělalo přes 1,66 milionu lidí, bezmála 98 procent z nich se mezitím vyléčilo.

Letní vlna covidu v Česku druhým týden v řadě zpomaluje. Testy potvrdily za posledních sed...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.