Roman Prymula odhalil, kdy počty nakažených začnou klesat. A co čeká Česko v dalších dnech

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 10. 2020

Čtvrtek si opět připsal rekordní hodnotu v počtu pozitivních případů. Laboratoře odhalily v Česku nákazu novým koronavirem u 9721 lidí. Podle ministra zdravotnictví by čtvrteční hodnota měla být v tomto týdnu nejvyšší. Rozhodující bude doba deseti dnů od zavedení opatření. "Pak by měla křivka mírně padat dolů," nastínil pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví Roman Prymula.

I když Prymula požádal ve svém projevu veřejnost o soudržnost a uvědomění, že současný stav je velmi vážný, že počty zemřelých budou bohužel narůstat stejně jako počty hospitalizovaných, najde se řada lidí, kteří na opatření lidově řečeno kašlou. Právě kvůli nim se situace může dostat tam, kde nikdo nechce být. Roman Prymula prozradil, co Česko čeká v dalších dnech.

"Když opatření zaberou, tak se vše začne postupně rozvolňovat. Co jsme slíbili, je otevření prvního stupně škol a pak budeme postupně odmazávat další opatření, pokud se to bude dařit. Když by se to nedařilo, tak školy - první stupeň - pustíme stejně a budeme hledat další možnosti, jak ten stav stabilizovat," upřesnil ministr zdravotnictví pro ŽivotvČesku.cz, že budou muset přijít tvrdší opatření.

I když si Prymula uvědomuje, že takzvaný lockdown by byl nejefektivnějším řešením, jak zastavit šíření nákazy, ekonomiku nehodlá vypínat. Řada lidí by se dostala do finančních potíží. To ministr zdravotnictví jednoznačně odmítl s tím, že jde o naprosto poslední variantu.

"Lockdown je model, kdy lidé nesmí vycházet z domu a mohou de facto jen do práce a život v zemi je zmrazen, což nechceme. Je to poslední varianta. Jde o velmi přísné opatření," zdůraznil Roman Prymula s tím, že žádá veřejnost, aby opatření a zejména nošení roušek, rozstupy a hygienické návyky opravdu dodržovala. "Je to důležité a když to lidi opravdu vezmou vážně, tak výsledkem bude, že se Česko o to dříve zařadí zpět mezi bezpečné země," řekl Prymula s tím, že efekt současných opatření bude znám v druhé polovině dalšího týdne.

"Očekáváme, že po deseti dnech bude vidět na křivce nějaký zálom a tedy, že současné počty nakažených se začnou snižovat. Rekordní čtvrtek by měl být v tomto týdnu vrcholovou hodnotou a čísla za pátek by měla být nižší," dodal ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Že současný stav je velmi kritický, svědčí skutečnost, že v nemocnicích leží podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví 2920 lidí s covidem-19. Stav 543 pacientů lékaři hodnotí jako těžký. Podle posledního průzkumu se v souvislosti s šířením koronaviru v září o své zdraví obávaly téměř tři pětiny českých občanů. Téměř tři čtvrtiny Čechů obávají i o zdraví svých blízkých.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.