Roman Prymula odhalil, proč lidi vyvolávají koronavirovou paniku. Jde o zdravotní záměnu

Roman Prymula varuje před lehkomyslností.
Roman Prymula varuje před lehkomyslností.
Foto: Reprofoto ČT
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 4. 2020

Lidé infikovaní nemocí COVID-19, kterou způsobuje nový koronavirus, jsou nejvíce nakažliví předtím, než se u nich objeví příznaky a v prvním týdnu nemoci, tvrdí vědecká studie provedená na devíti nemocných v Německu. Zároveň v Česku existuje řada lidí, kteří jsou přesvědčeni o tom, že se koronavirem nakazili. Mnozí ho měli už prodělat v prosinci či v lednu. Epidemiolog Roman Prymula portálu Život v Česku řekl, že lidé vyvolávají zbytečně paniku.

Některé studie naznačují, že lidé s velmi mírným průběhem nemoci nebo bez příznaků nový koronavirus masivně nešíří. Je tak méně pravděpodobné, že by infikovali jiné lidi jako v případě nemocných s vážnějším průběhem nákazy.

I když první případy v Česku byly odhaleny 1. března, objevila se řada lidí, kteří jsou přesvědčeni, že COVID-19 prodělali. Dokonce jsou přesvědčeni, že onemocnění měli už v prosinci, nebo v lednu. Mezi nimi je i známý český zpěvák. (psali jsme zde - Pacient nula v Česku? Známý zpěvák tvrdí, že prodělal koronavirus už v prosinci).

Dochází k záměně

Podle Romana Prymuly je velmi nepravděpodobné, že by k tomu došlo. "To si opravdu nemyslím. Narazil jsem rovněž na řadu lidí, kteří jsou o tom přesvědčeni. Pokud by k onemocnění skutečně došlo, museli by v prosinci být v Číně, případně v epicentru městě Wu-chan. Jinak si mnoho lidí zaměňuje obyčejné nachlazení či sezonní chřipku za koronavirus. Vyvolávají mezi ostatními zbytečnou paniku," uvedl pro Život v Česku Prymula.

V Česku jsou aktuální statistiky: 6 553 nakažených, 176 obětí, 1 183 uzdravených a bylo provedeno 162 533 testů, uvádí web ministerstva zdravotnictví.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.