Roman Prymula popsal, co se začne dít v organismu člověka, když má vysoké hodnoty protilátek a nechá se očkovat

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 7. 2021

Lidé, kteří prodělali onemocnění covid-19 a mají hodnotu protilátek okolo 200 jednotek, by se nemuseli plně očkovat - tedy dvěma dávkami. Mohli by být považováni za chráněné. Navíc v případě, že člověk má vysoké hodnoty protilátek a nechá se očkovat dvousložkovou vakcínou, může se vystavit riziku, že u něj dojde k reakci organismu. "Skupina odborníků doporučuje to, že když člověk prodělal onemocnění, měla by mu stačit jedna dávka vakcíny," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula (57) a popsal, co se děje v organismu člověka, když při vyšší hladině protilátek dostane obě dávky vakcíny.

Vysokou hladinu protilátek mohou mít i lidé, kteří covid-19 prodělali bezpříznakově a nevěděli o něm. A právě téma protilátek v poslední době silně rezonuje společností. Důvodem je i skutečnost, že ministerstvo zdravotnictví chce nadále uznávat jen očkování, testování či půl roku po potvrzeném prodělání nemoci. Resort argumentuje tím, že zatím není známa přesná protektivní hladina protilátek, které navíc v organismu klesají.

Roman Prymula popsal, co se děje v těle jedince, když má vyšší hodnoty protilátek po prodělání covidu-19 a nechá se očkovat. "Imunitní systém byl nastimulován s onemocněním, které tam v nějaké nedávné době proběhlo. To znamená, že imunitní specifické cesty jsou stimulovány k tomu, aby reagovaly rychleji než u osoby, která se s tou nemocí nesetkala. V případě, že dostanu masivní dávku jakoby antigenu - vakcíny - a už tam mám paměťovou stopu, tak ten imunitní systém reaguje bouřlivěji a rychleji," popsal pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog s tím, že na téma protilátky a očkování existuje řada studií.

"Skupina odborníků doporučuje to, že když člověk prodělal onemocnění, měla by mu stačit jedna dávka vakcíny, to ale zatím schváleno není, ale je to zcela validní odborný názor. Co je zřejmé z těch studií, že když se aplikují člověku dvě dávky v čase kratším, než je nezbytné, to znamená, když někdo prodělá onemocnění a nechá se očkovat v době, kdy má ještě vysokou hladinu protilátek, tak má vyšší šanci, že bude mít nějakou reakci než člověk, který nemoc neprodělal," dodal pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula s tím, že riziko reaktogenity vzniká zejména po aplikaci druhé dávky vakcíny.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.