Vyzkoušeli jsme test na protilátky na vlastní kůži: Redaktor detailně popsal, co se dělo v ordinaci a kolik to stojí

Redaktor Josef Štastna si nechal změřit hodnoty protilátek
Redaktor Josef Štastna si nechal změřit hodnoty protilátek
Foto: ŽivotvČesku
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 7. 2021

Vláda České republiky neuznává hladinu protilátek jako alternativu k očkování. Podle některých lékařů je ale přesto dobré si před vakcinací zajít na test, který odhalí hladinu protilátek IgG. Redaktor portálu ŽivotvČesku.cz si nechal hladinu protilátek změřit v nemocnici v Benešově. "Na celém procesu je nejvíce nepříjemný odběr krve," zdůraznil Josef Šťastna. Co všechno se během testu na protilátky děje, popsal krok po kroku.

Kolem uznávání a měření protilátek se v České republice strhla intenzivní debata, kterou do jisté míry odstartovala Monika Babišová (47), která v rozhovoru pro Blesk.cz uvedla, že její dceři lékaři očkování proti koronaviru nedoporučili, protože má vysokou hladinu protilátek.

Uznávání protilátek jako bezinfekčnost je v současnosti velkým tématem, a to nejen na politickém poli. Podle jedné části odborníků by se člověk s jejich vysokou hladinou neměl nechat očkovat do té doby, než se dostanou na nižší stav. Oproti tomu ale existují jiné odborné hlasy, že očkovat se lze i s vysokou hladinou protilátek.

Dcera premiéra České republiky Andreje Babiše nemůže dostat vakcínu proti koronaviru, protože v těle má vysoké množství protilátek. To je důvod, proč lékaři řekli Vivien Babišové (20), ať na vakcínu nyní nechodí. Informaci oznámila její matka Monika Babišová (47). Experti dávají tomuto postupu za pravdu. "Je zbytečné až nebezpečné, aby se nechávali očkovat lidé, kteří se se SARS-CoV-2 setkali," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz imunolog Jiří Šinkora. Tento postup schválil také lékař Martin Balík, který se stal všeobecně známou osobností, když loni na jaře podal prvnímu pacientovi v České republice experimentální lék remdesivir.

I když česká vláda na rozdíl od Rakouska neuznává test prokazující přítomnost protilátek jako alternativu k očkování, řada odborníků doporučuje, aby si lidé, kteří o očkování uvažují, nechali zjistit, zda se s virem SARS-CoV-2 jejich imunitní systém už setkal. Redaktor portálu ŽivotvČesku.cz zmapoval celý proces k získání výsledku o protilátkách.

Test si platíte z vlastní kapsy

Nejbližší odběrové místo od bydliště redaktora Josefa Šťastny je Nemocnice Rudolfa a Stefanie v Benešově. Test nehradí pojišťovna, každý zájemce si jej musí financovat z vlastní kapsy. Benešovská nemocnice základní vyšetření poskytuje za 390 korun, jsou ale i místa, která poskytují tuto službu za mnohem vyšší sumu, například Fakultní nemocnice na Bulovce v Praze si účtuje 950 korun, v případě prokázání se certifikátem o prodělaném očkování je cena 590 korun. Ve FN Brno stojí test 665 korun.

"Výhodou je, že není nutná žádná registrace, celá procedura v místě, kde jsem byl já, zabrala přibližně 15 minut, protože před odběrovým místem nebyla v pondělí ve 13:30 žádná fronta," těšil redaktora fakt, že nemusí čekat, až na něj dojde řada.

Při příchodu do budovy uhradil v hotovosti 390 korun, vyplnil žádanku s rodným číslem, předal na sebe telefonní kontakt a šel do čekárny. Štěstí měl i podruhé. "Tam jsem se ani neohřál, protože jsem šel hned na řadu," upřesnil redaktor portálu ŽivotvČesku.cz s tím, že v ordinaci odběr provedla zdravotní sestra Iveta Jeníčková.

Imunolog Vojtěch Thon vysvětlil, jak má postupovat člověk, který uvažuje o očkování proti nemoci covid-19 a proč je nutné vědět, zda se tělo s koronavirem v minulosti už setkalo, či nesetkalo. Vojtěch Thon také popsal, jak nastavit uznávání protilátek v Česku a proč to v Rakousku uskutečnili. "V Rakousku jde o pochopení, jak funguje imunitní odpověď. Protilátky jsou znakem, že proběhla paměťová imunitní reakce, která je pro toho konkrétního člověka zásadní v tom, aby se dané infekci pak bránil," řekl renomovaný odborník pro ŽivotvČesku.cz.

"Vzorek krve uložila do zkumavky a odeslala do laboratoře. Klasický odběr krve je nejvíce nepříjemnou částí celého testování. Sestra místo vpichu zalepila a vyprovodila mě s tím, že nemocnice nově zasílá výsledky na e-mail, a druhý den ráno tak budu vědět, zda mám v krvi protilátky, či nikoliv," popsal redaktor Josef Šťastna, co se dělo za zavřenými dveřmi.

Druhý den (úterý) už věděl, jak na tom je. "V 7:30 mi prostřednictvím SMS přišlo heslo pro stažení dokumentu, který mi laboratoř odeslala na e-mail. Do 24 hodin po odebrání krve tak testovaný ví, zda má v krvi specifické protilátky IgG (nejvýznamnější třída protilátek, pozn. red.)," popsal novinář, jak celá služba funguje.

V Česku protilátky uznávány nebudou

Rakousko přítomnost protilátek v těle uznává k prokazování tzv. bezinfekčnosti, v Česku se ministerstvo zdravotnictví a řada odborníků k takovému postupu staví odmítavě s tím, že laboratoře na tento typ testu nejsou standardizované a že hladina protilátek po prodělání nemoci covid-19 kolísá.

Závěr redaktora: Za pozitivní na celém testování považuji rychlost, profesionalitu a samotný fakt, že člověk pak ví, zda se v minulosti s covidem setkal či nikoliv. Za negativní považuji to, že test není hrazen z veřejného pojištění, nepříjemný způsob odběru a fakt, že podle české legislativy i jedinec s vysokou hladinou IgG protilátek je stále považován za rizikového.

Ordinace dětských praktických lékařů jsou po dvou týdnech od začátku školního roku přetíže...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu