Roman Prymula popsal, jak velkým rizikem je postcovidový syndrom. Promluvil o tom, jak se mu vyhnout

Roman Prymula - bývalý ministr zdravotnictví
Roman Prymula – bývalý ministr zdravotnictví
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 9. 2021

Někteří lidé, kteří prodělali covid-19, mají i několik měsíců poté problémy s dýcháním, trpí extrémní únavou, bolestmi svalů, kloubů či hlavy, mají výpadky paměti a poruchy soustředění. U některých přetrvává ztráta čichu a chuti nebo mají potíže se spaním. Postcovidový syndrom je podle epidemiologa velkým rizikem a zátěží pro organismus. "Ono se ukazuje, že virus poměrně dlouho přežívá v organismu ve střevních buňkách, může se šířit z buňky do buňky a podobně," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví.

Denní počty potvrzených případů koronaviru v Česku dál rostou, ve středu laboratoře odhalily 732 nakažených, což je nejvíce od 19. května. Oproti svátečnímu úterý je to o 260 případů víc a v mezitýdenním srovnání o 211. Stoupá také počet pacientů hospitalizovaných s onemocněním covid-19. Ve středu vyžadovalo nemocniční péči 237 nakažených, o 20 víc než v úterý a o 63 víc než před týdnem. Vyšší počet lidí s covidem ležel v nemocnicích naposledy 9. června. 

Právě postcovidový syndrom může být pro řadu lidí, kteří onemocnění prodělali, velmi nepříjemný. "Někdo tvrdí, že se raději nakazí a bude mít přirozenou imunitu, to je hezká věc z hlediska imunity, ale z hlediska toho obrovského rizika, že v organismu může dojít k nějakým změnám, to není rozumné. Právě ta rizika jsou hlavní důvod, proč bychom se měli očkovat, než se té nemoci vystavit. Ono se ukazuje, že virus poměrně dlouho přežívá v organismu ve střevních buňkách, může se šířit z buňky do buňky a podobně. To znamená, že riziko, že tam mohou být nějaké komplikace, je výrazně vyšší po prodělané nemoci než rizika související s očkováním," řekl pro ŽivotvČesku.cz k postcovidovému syndromu Roman Prymula a potvrdil, že i nadále je důležité se očkovat.

Zdravotníci ve středu podle předběžných údajů aplikovali téměř 10 tisíc dávek očkování proti covidu, zhruba o tisícovku víc než před týdnem. Od začátku očkování proti covidu na konci loňského prosince bylo v Česku podáno přes 11,8 milionu dávek. Plně naočkovaných je 5 952 557 lidí. Třetí posilující dávku, kterou je možné dostat od 20. září, mělo ke středečnímu večeru 4272 lidí. Týká se to občanů, kteří mají osm měsíců po ukončeném očkování proti covidu-19. Třetí dávku tak aktuálně dostávají většinou zdravotníci nebo senioři z pobytových zařízení sociální péče.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.