Roman Prymula popsal, kdo je v současnosti nejvíce ohrožen covidem a nákaza pro něj představuje riziko

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 8. 2022

Letní vlna covidu v Česku druhým týden v řadě zpomaluje. Testy potvrdily za posledních sedm dní 12.693 nových případů nákazy novým typem koronaviru. Ubylo rovněž hospitalizovaných a klesl i počet úmrtí lidí s covidem. Počty nakažených v mezitýdenním srovnání klesají nepřetržitě od 28. července. Vyplývá to ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila epidemiologa Romana Prymulu (58) s dotazem, pro koho v současnosti nákaza představuje největší riziko.

Počet potvrzených případů nákazy covidem od začátku epidemie v březnu 2020 přesáhl tento týden čtyři miliony. Nejvíc nových případů v posledních sedmi dnech zaznamenali hygienici v pondělí, kdy do statistik přibylo 2949 případů. Nejméně jich bylo tradičně v neděli, a to 277.

"Pořád vidíme, že největší riziko covid představuje pro kategorii osob nad 60 let, pro které nákaza představuje vysoké procento, že budou mít klinický průběh, který vyžaduje hospitalizaci na jednotce intenzivní péče, mohou potřebovat kyslík, průběhy mohou být ale i horší. To znamená jednoznačně, že je to tato kategorie osob. A ještě v kombinaci s nějakými chronickými onemocněními, které snižují rezervní kapacitu. To znamená, když ten člověk má sníženou schopnost dýchání ještě vlivem nějaké základní nemoci, tak v kombinaci s covidem je samozřejmě podstatně více ohrožen," uvedl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a bývalý šéf zdravotnictví Roman Prymula.

Sestupnou tendenci vykazují nejenom nově potvrzené případy, ale i počty podezření na opakovanou nákazu. Za posledních sedm dní jich bylo necelých 5000, zatímco o týden dříve 5578. Případů takzvané reinfekce za celou dobu trvání epidemie je 294.000.

Nižší byl ale i počet prověřovaných vzorků. V posledních sedmi dnech laboratoře udělaly necelých 50.000 antigenních a PCR testů. V mezitýdenním srovnání o 7600 méně.

Klesá rovněž počet hospitalizovaných s prokázaným covidem. Tento čtvrtek jich v nemocnicích bylo 1049, skoro o pětinu méně než před týdnem. Počet pacientů ve vážném stavu ale stagnuje na 36.

Významně naproti tomu klesly počty úmrtí lidí s pozitivním testem na covid. V posledních sedmi dnech jich podle průběžných statistik zemřelo 58, o týden dříve 94. Od začátku epidemie zemřelo s covidem celkem 40.619 lidí, z toho 110 letos v srpnu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.