Specialista na vojenské konflikty Lukáš Visingr popsal, podle čeho je znát, že Rusové zažívají zoufalství. Pak se začal smát kvůli RM-70

Rusko, válka, Ukrajina
Rusko, válka, Ukrajina
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 8. 2022

Zanedlouho to bude půl roku, kdy na Ukrajinu podnikla ruská vojska invazi, kterou šéf Kremlu Vladimir Putin (69) označil jako »speciální vojenskou operaci«. V současnosti je pro Ukrajinu nezbytné zastavit postup ruského agresora, stabilizovat frontovou linii a připravit protiútok s cílem osvobodit území obsazené nepřítelem, uvedl dnes na dárcovské konferenci v Kodani ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov. Podle agentury Ukrinform upozornil, že délka fronty přesahuje 2500 kilometrů, přičemž aktivně se nyní bojuje na frontě dlouhé 1300 kilometrů. Pro ŽivotvČesku.cz specialista na vojenské konflikty Lukáš Visingr vysvětlil, proč ruská armáda zažívá doslova zoufalství.

"Když Rusové posílají do boje padesátníky, šedesátníky, tak to je projev skutečného zoufalství. Pobavilo mě, že separatisté si stěžují, že na ně střílejí české raketomety RM-70, které již byly nasazeny do bojů proti ruským invazním silám, které napadly Ukrajinu. Když jsem se to dočetl, že si stěžují, tak jsem se zasmál a říkám, kvůli tomu tam jsou," uvedl s úsměvem na tváři zkušený vojenský analytik.

Rusko podle ukrajinského ministra chce celému světu vnutit svůj pohled na světový pořádek, který by se neopíral o právní stát a lidská práva, ale o hrubou sílu. Rusko svým protivníkům vyhrožuje a zvyšuje sázky ve hře. Ale stále více lidí ve světě začíná chápat, že ruské závazky a smlouvy nemají ani cenu papíru, na kterých jsou napsány, uvedl Reznikov a vyzval ke koordinovanému odporu.

Ministr také poděkoval partnerům za pomoc ukrajinské armádě. "Ukrajina již získala podporu, která umožňuje našim vojákům překvapovat Rusy na bojišti na zemi, ve vzduchu a na moři," ocenil. Konference v Kodani se účastní zástupci 26 států. Za české ministerstvo obrany jím je náměstek ministryně obrany František Šulc, sdělila mluvčí ministerstva obrany Simona Cigánková.

Podle Lukáše Visingra v současnosti konflikt přešel so fáze »zmrznutí«. "Byly dny, kdy se nepohnuli vůbec, byly dny, kdy se pohnuly o stovky metrů, kilometr. Připadá mi to na Ukrajině jako za první světové války, kdy padly tisíce mužů, aby jedna strana získala sto metrů," dodal pro ŽivotvČesku.cz v krátkém komentáři.

Ukrajinská armáda podle ukrajinského ministra již zničila velké množství ruských elitních jednotek, ať už výsadkových, námořních nebo speciálních sil. "Existuje věc spojující ruská města Murmansk, Kaliningrad a Pskov - jejich hřbitovy se rychle rozrůstají," poznamenal v narážce na posádková města ruských jednotek.

Ukrajinský ministr zdůraznil, že koordinovaný postup Ukrajiny a partnerských států může uchránit »celou Evropu, včetně Pobaltí«. Británie a Dánsko, které jsou spolupořadateli konference, dnes přislíbily poslat na Ukrajinu další peníze a zbraně.

Británie podle ministra obrany Bena Wallaceho dodá mimo jiné další raketomety o dostřelu až 80 kilometrů. Dánská premiérka Mette Frederiksenová oznámila navýšení dánské finanční pomoci Ukrajině o 110 milionů eur (téměř 2,7 miliardy korun). Podle Reuters bude celková dánská pomoc Ukrajině od začátku války obnášet více než tři miliardy dánských korun (zhruba deset miliard Kč).

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.