Roman Prymula promluvil o opatřeních na podzim a ukázal na 3 místa, kde se v současnosti nejčastěji lidé nakazí

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 8. 2022

Letošní letní vlna covidu-19 v Česku slábne, jak predikovala řada odborníků. Počty lidí nově nakažených covidem klesají v mezitýdenním srovnání 14. den v řadě. Ve středu do statistik na webu ministerstva zdravotnictví přibylo 2203 nových případů, o 468 méně než ve stejný den předchozího týdne. Nižší byl i počet podezření na opakovanou nákazu. Za týden klesl o 90 na 866 případů. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila epidemiologa Romana Prymulu (58) s dotazem, jak to vidí ohledně vládních opatření v rámci podzimního období. Dále pak bývalý šéf ministerstva zdravotnictví přiblížil, kde se v současnosti lidé nejčastěji nakazí.

"Myslím si, v tuto chvíli je přístup vlády velmi liberální, epidemie si žije svým životem, aniž by tu nějaká opatření byla. Takže s něčím dramatickým bych v dalších měsících nepočítal. To jediné, co nastane, tak očkování, které bude pokrývat variantu omikron BA.1 a BA.2, tak v listopadu by už mohly být vakcíny, které budou pokrývat varianty BA.4 a BA.5," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví.

Nejvíce se nový typ koronaviru šíří v Praze s incidenčním číslem 153. Naopak na Vysočině připadá na 100.000 obyvatel 93 případů za posledních sedm dní. Nižší týdenní incidenci než 100 vykazuje ještě Plzeňský, Karlovarský a Jihočeský kraj.

Na kterých místech se lidé nejčastěji nakazí, pro ŽivotvČesku.cz poukázal respektovaný epidemiolog. "Postupem času se to mění podle typu variant a klimatu. Je ale jasné, že pokud někdo onemocnění donese to do domácnosti, tak jeho kontakty v domácích podmínkách mají vysokou šanci se nakazit. Pak v tuto chvíli to je na pracovišti, kdy při větším kontaktu může dojít k nákaze a následně větší »balík« připadá na dopravu, kdy třeba v letadlech, byť někde se roušky nosí, někde ne, tak na letištích, kde se ochrana úst s nosu nenosí, dochází k velké kumulaci lidí a lidé si nákazu přináší z dovolených," dodal pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula.

V nemocnicích bylo v polovině tohoto týdne 1148 pacientů s pozitivním testem na covid. Stav 39 z nich lékaři hodnotili jako těžký. Ve srovnání s předchozí středou klesl počet hospitalizovaných o 133.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.