Roman Prymula popsal nežádoucí účinky vakcíny na covid-19. Dominantně jsou mírné, zdůraznil

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 12. 2020

Vakcína proti onemocnění covid-19 je očekávanou posilou v boji proti novému typu koronaviru. Měla by potlačit celosvětovou pandemii. Řada lidí se ale obává toho, že jde o vakcínu vyrobenou v poměrně krátkém čase a zda s ní nejsou spojena významná rizika. "Každá vakcína má nějaké nežádoucí účinky," nastínil Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.

Je to zhruba rok od prvních případů nákazy a svět stále zápolí s pandemií nemoci covid-19. Jako záchrana se vyhlíží vakcína, která by mohla vrátit život do normálu, přesně do takového stavu, jaký byl před extrémně rychlým šířením onemocnění.

O vývoj vakcíny se usilovně snaží celý svět. V poslední třetí fázi klinického hodnocení jich bylo podle WHO k polovině listopadu jedenáct. Ovšem poměrně velká část Čechů má obavy z rizikovosti preparátu.

"První vakcíny, zřejmě od společnosti Pfizer-Biontech, dorazí snad již na sklonku tohoto roku s předpokladem zahájení očkování v lednu příštího roku. Dá se říci, že ale dorazí na počátku pouze 400 tisíc dávek. Každá vakcína má nějaké nežádoucí účinky. Naprosto dominantně jsou však mírné, např. krátká teplota, bolest, únava," upřesnil epidemiolog Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz s tím, že sám se nechá očkovat. Důvodem je, že nový typ koronaviru stále představuje velká rizika.

"Covid jisté obavy a respekt vzbuzuje, neboť kromě vysoké smrtnosti v rizikových skupinách, stále ještě nevíme, jaké vyvolává dlouhodobé následky. Proto se určitě očkovat nechám," dodal pro ŽivotvČesku.cz uznávaný odborník.

V současnosti situaci zhoršují některé dezinformace, které se objevily v souvislosti s očkováním - třeba, že jde o čipování lidí a podobně. Na druhou stranu těmto spekulacím napomáhá, že lidé nemají dostatečné množství informací. I to je důvodem, proč ministerstvo zdravotnictví připravuje k očkování poměrně silnou kampaň.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.