Roman Prymula: Připravujeme testování prakticky všech obyvatel v Česku

Roman Prymula - ministr zdravotnictví
Roman Prymula – ministr zdravotnictví
Foto: Archiv vlada.cz
Publikováno: 8. 10. 2020

S praktickými lékaři se podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly jedná o projektu testování v podstatě všech obyvatel ČR. Mohlo by odhalit 90 až 93 procent všech nakažených, řekl Prymula na tiskové konferenci po jednání vlády.

V současné době je podle něj nakažených mnohonásobně víc, než se podaří odhalit testováním. Ve středu testy prokázaly více než 5000 pozitivních případů. Předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka ČTK řekl, že se sdružením o návrhu nikdo nejednal. Bez podrobností se k němu nechtěl vyjadřovat.

"V posledních dvou dnech jsme velmi intenzivně jednali o velmi ambiciózním projektu, kterým je protestování v podstatě všech obyvatel České republiky," řekl Prymula. Nepoužívaly by se PCR testy, ale testy takzvaně antigenní, které není nutné provádět v laboratoři.

"Pokud se projekt podaří, tak si dovedu představit, že by to s nějakým odstupem 14 dnů bylo možné," dodal. Musí se to ale důkladně připravit, protože není možné lidi testovat po delší čas. Je podle něj ale potřeba zabezpečit dostatek testů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.