Roman Prymula přiznal, čím ho vir SARS-CoV-2 překvapuje. Promluvil o tom, zda ho stvořila příroda

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 3. 2021

Od loňského 1. března, kdy byli v Česku zaznamenáni první nakažení koronavirem, bylo potvrzeno víc než jeden a půl milionu případů covidu-19. První případy nákazy novým typem koronaviru se v ČR potvrdily 1. března 2020. Tři týdny poté byl ohlášen první mrtvý, u kterého testy potvrdily přítomnost koronaviru. "Stále si ale myslím, že se objevil přírodní cestou," říká epidemiolog Roman Prymula (57) o novém typu koronaviru, který dokázal během krátké doby paralyzovat celý svět.

Počet mrtvých s potvrzenou nákazou koronavirem začal výrazně růst na podzim loňského roku, do té doby přitom patřila Česká republika v mezinárodním srovnání podle počtu zemřelých k nejméně zasaženým zemím. V současnosti roste počet obětí o tisícovku za necelý týden.

"Virus nás překvapuje neustále, zejména svou obrovskou variabilitou, schopností mutovat, překonávat imunitní systém. Stále si ale myslím, že se objevil přírodní cestou," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví, že se nepřiklání k tomu, že s virem bylo uměle manipulováno.

Pokud jde o mutace viru, epidemiolog upozorňuje na skutečnost, že existuje riziko vzniku mutace, která může být rezistentní proti současným vakcínám. I to je schopnost viru neustále překvapovat. "Jde o riziko, které nelze určitě zanedbat a musíme ho brát v potaz. Zatím se ale ukazuje, že vysoké hladiny protilátek nás dokážou ochránit, i když nejsou díky mutacím natolik specifické, jak by mohly být. Nikdy se nejedná o jedinou protilátku, jsou jich zhruba dvě desítky, a i když některé z nich u mutací přestávají fungovat, ostatní funkční jsou. Pokud by účinnost vakcín významně klesla díky novým mutacím, bylo by nutné vytvořit vakcíny druhé generace, které na tyto změny budou reagovat," dodal pro ŽivotvČesku.cz respektovaný epidemiolog.

Herečka Jaroslava Obermaierová (75) má třetí dávku vakcíny za sebou. Je ráda. V předloňské...

Zpomalit vysokou úmrtnost a omezit vážné průběhy nemoci má očkování proti covidu, které v Česku začalo přesně před čtvrt rokem. K pátečnímu večeru mělo aspoň jednu dávku vakcíny 1,111.820 lidí, obě potřebné dávky má v zemi s 10,7 milionu obyvatel 435.497 z nich. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu