Roman Prymula promluvil o rouškách a respirátorech. Popsal, jestli se budou nosit i po létě

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 3. 2021

Šíření epidemie onemocnění covid-19 v Česku zpomaluje. V pondělí testy odhalily 6865 pozitivních, nejméně ve všední den od 14. prosince. Oproti předchozímu pondělí to bylo zhruba o 1400 méně. To by mohlo představovat naději, že brzy se život v Česku vrátí do běžného koloritu a začne se postupně rozvolňovat. Ve společnosti se rovněž řeší otázka, jak to bude s nošením ochrany úst a nosu v letních a podzimních měsících. "Roušky či respirátory mohou i na podzim ještě svoji roli mít," odhadl pro ŽivotvČesku.cz respektovaný epidemiolog Roman Prymula (57).

V současnosti platí, že v hromadné dopravě, obchodech a na dalších frekventovaných místech musí lidé povinně nosit jedině respirátory. Dvě chirurgické roušky, které mohli mít místo respirátoru dříve, už nestačí.

I když se mluví o tom, že vakcína je nástrojem, díky němuž se podaří porazit epidemii, je dost pravděpodobné, že ochrana úst a nosu se bude uplatňovat i na podzim.

"Postupně se bude systém opatření uvolňovat, ale úplně ještě nezmizí a roušky či respirátory mohou i na podzim ještě svoji roli mít. Ale rozhodně menší než v současné době," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Zpomalit vysokou úmrtnost a omezit vážné průběhy nemoci má očkování proti covidu. Za čtvrt roku od začátku očkování proti covidu-19 dostalo v Česku aspoň první dávku vakcíny 1,146 milionu lidí. Ukončené očkování mělo k pondělnímu večeru 464.836 lidí. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (50) by do konce dubna měly dostat alespoň jednu dávku vakcíny dva miliony lidí. Ministr předpokládá, že v červnu bude alespoň jednou dávkou očkováno 60 až 70 procent populace. V pondělí zdravotníci aplikovali zhruba 36.600 dávek, asi o 400 více než před týdnem.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.