Reklama:

Roman Prymula promluvil o rouškách ve školách. Případné zavedení opatření považuje za kontraproduktivní

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 31. 8. 2022

Návrat dětí do škol je za rohem. A na začátek nadcházejícího školního roku se ve školách nechystají žádná protiepidemická opatření proti covidu-19. Jejich případné zavedení později bude záležet na dalším vývoji epidemie. Řekl to před několika dny ministr školství Vladimír Balaš (63). Nevyloučil zpřísnění v případě výrazného zhoršení situace, například zavírání škol by podle něj ale ministerstvo školství nepodporovalo. Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že v současné situaci nejsou opatření nutná, vývoj chce sledovat. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila epidemiologa Romana Prymulu (58), jak opatření, zejména nošení roušek ve školách, osobně vnímá a zda by si ho situace mohla vyžádat - a to v rámci důvodu, zda platí, že děti jsou největší přenašeči onemocnění covid-19.

Reklama:

"Nepředpokládá se, že bychom plošně testovali, že bychom školy zavírali, ale samozřejmě může nastat situace, že na přechodnou dobu nebude žádné zbytí," uvedl Balaš. Současný vývoj epidemie podle něj nenasvědčuje tomu, že by kvůli epidemii měly nastat vážné problémy. Ministerstvo podle něj bude situaci sledovat a radikálněji by se řešila jen v případě, že by například vážně onemocnělo větší množství učitelů. "Věřím, že to zvládneme. Budu muset vycházet z toho, co nám řekne ministerstvo zdravotnictví a krajské hygienické stanice," dodal.

Podle Romana Prymuly třeba zavedení nošení roušek nemá takový efekt, a to zejména pokud jde o v současnosti dominující varianty omikronu.

Reklama:

"Určitě ve školách je riziko přenosu. Nicméně užívání roušek, kdy k přenosu současných variant omikronu stačí pár vteřin, je ve škole kontraproduktivní, protože při manipulaci ty děti nebyly schopny držet režim, který ta rouška vyžaduje. Ono se ukazuje, že účinnost roušek v rámci omikronu je kolem deseti procent, ale opravdu ty roušky musí být nasazeny. Tady u dětí je těžko představitelné, že by byly celý den v rouškách, tedy nepředpokládám, že by toto opatření bylo zavedeno," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a bývalý šéf zdravotnictví Roman Prymula.

Balaš zároveň připomněl, že ministerstvo školství bylo jedním z resortů, které se již v minulosti stavěly proti uzavírání škol a plošné výuce na dálku. Úřad si je podle něj vědom toho, že distanční vzdělávání může mít negativní vliv i na psychiku dětí. Kdyby se přesto musela zavést přísnější opatření, čerpalo by podle něj ministerstvo ze svých zkušeností z minulosti. Ředitelé škol mají od letošního roku možnost kvůli šíření koronaviru vyhlásit sami distanční výuku nebo ředitelské volno až na deset dní.

To, že se pro školy na začátku září nechystají žádná protiepidemická nařízení, potvrdilo ČTK i ministerstvo zdravotnictví (MZd). Podle jeho mluvčího Ondřeje Jakoba by přesto školy měly dbát na zvýšenou hygienu vnitřních prostor. MZd čeká příchod další vlny epidemie na podzim, podle ministra Vlastimila Válka (62) dorazí vlna zřejmě později než loni, a to nejspíš v listopadu.

Opatření proti šíření covidu-19 doprovázela zahájení školního roku v září 2020 i 2021. Zatímco v předminulém školním roce spočívala hlavně v doporučeních k přísnějším hygienickým opatřením, jako je časté větrání či dezinfekce rukou, v minulém školním roce musely děti navíc podstoupit i testy na koronavirus a nosit roušky.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: