Roman Prymula promluvil o tom, jak dlouho dokáže vakcína chránit. Je možné extrapolovat dostupná data, nastínil
Dlouhé měsíce se čekalo na vývoj vakcíny, která se stala nadějí v boji s epidemií koronaviru. Očkovací látka už je na světě, ale mnozí řeší to, jak dlouhou dobu je vlastně dokáže chránit a jestli tedy má očkování vůbec smysl. Uznávaný epidemiolog Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz popsal, jak to je s dobou účinnosti vakcíny a podle čeho se dá určovat.
V současné době probíhá očkování vakcínou od americké farmaceutické společnosti Pfizer a jejího německého partnera BioNTech, která byla jako první schválena na konci loňského roku a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová (62) ji označila jako »skutečný produkt evropské inovace«.
Hodně se však řeší to, jak dlouho dokáže očkovací látka chránit očkovaného před nákazou virem SARS CoV-2 a kdy už je nutné se nechat znovu přeočkovat, aby byl člověk nadále chráněný.
"Příbalový leták byl zveřejněn s registrací vakcíny, která proběhla před několika dny. Proto se stav současného poznání příliš nezměnil. Dokud nebudeme sledovat očkované dostatečně dlouhou dobu, nebudeme schopni s jistotou říci, jak dlouho budou chráněni," řekl pro ŽivotvČesku.cz renomovaný epidemiolog Roman Prymula s tím, že přece jenom existuje možnost získat nějaká data o tom, jak dlouho dokáže být vakcína účinná.
"Jistě je možné extrapolovat dostupná krátkodobá data a například z rychlosti poklesu protilátek odhadovat, jak dlouho bude člověk chráněn, ale to jsou stále jen praxí neověřené odhady," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula, který se věnuje v rámci epidemiologie především oblasti imunizace a vakcín.
Aktuálně Evropská agentura pro léčivé přípravky schválila také vakcínu společnosti Moderna, která prošla také schválením Evropské komise. Ta má přitom výhodu v tom, že nemusí být skladována při extrémně nízkých teplotách jako tomu je u první schválené vakcíny od Pfizer/BioNTech.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.