Roman Prymula promluvil o tom, kdy lidé konečně odloží roušky. Popsal, jak by to mohlo probíhat

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Profimedia.cz

Lidé se upínají k letním měsícům, které se pomalu ale jistě blíží. V souvislosti s tím se řeší rozvolnění nastavených vládních opatření, ke kterému by mohlo s příznivým epidemickým vývojem dojít. »Pomocníkem« by mělo být i teplé počasí, které má určitý vliv, ale především proočkovanost velké části populace. Bývalý ministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula (57) vidí při splnění určitých podmínek naději i v odložení roušek. "Bude záležet na celkové situaci. Myslím si, že v létě už by roušky měly být výrazně omezeny," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Po náročných měsících, kdy se Česko potýkalo s alarmujícími čísly a reálně hrozilo zhroucení zdravotnického systému kvůli celorepublikovému přetížení nemocnic, po několika týdnech v tzv. lockdownu a striktních vládních opatřeních, začíná mít epidemická situace v zemi příznivý vývoj. Denní nárůsty nakažených výrazně klesly a počet hospitalizovaných s onemocněním covid-19 je nejnižší od vánočních svátků. Během období od dubna do června má navíc Česká republika dostat přes milion dávek vakcíny od farmaceutické společnosti Pfizer/BioNTech nad rámec plánovaných dodávek.

Proočkovanost velké části populace je podle mnohých odborníků zásadní pro to, jak se bude epidemie vyvíjet nadále a zda v létě dojde k výraznému rozvolňování. V řešení je i nošení typů ochrany dýchacích cest, například roušky se pro některé lidi staly symbolem nesvobody a tématem nekonečných dohadů. Představa, že se budou muset nosit i během teplých letní měsíců, je pro mnohé nepředstavitelná. Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger tento týden pohrozil tím, že pokud lidé budou zlobit, čekají je roušky i přes léto.

"Jsem názoru, že minimálně dojde k tomu, že se zruší roušky a respirátory v zevních prostorech a možná ještě v nějakém limitu to bude ve vnitřním prostoru. Bude záležet na celkové situaci. Myslím si, že v létě už by roušky měly být výrazně omezeny," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz renomovaný epidemiolog Roman Prymula, který v loňském roce zastával post ministra zdravotnictví poté, co ve funkci na podzim skončil Adam Vojtěch (34).

Podle některých je epidemie koronaviru u konce a tím vzniká dojem, že už nemá smysl dodržo...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.