Roman Prymula prozradil, jak by řešil rozvolnění: Týden počkat, reprodukční číslo nás nemůže uchlácholit

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 11. 2020

Bývalý ministr zdravotnictví a uznávaný epidemiolog Roman Prymula (56) nastínil, jak by v současnosti postupoval ohledně rozvolnění. A rozhodně ze současné situace nemá radost. "Jde o nesmírně citlivou věc, ale ještě týden bych počkal," řekl pro ŽivotvČesku.cz odborník k tématu, zda je optimální řešení návrat školáků do lavic s rizikem, že se epidemie opět vrátí mimo mantinely.

Díky odbornosti Romana Prymuly a jeho nekompromisnímu zatažení za záchranou brzdu v pozici ministra zdravotnictví se počty pozitivně testovaných v posledních dnech vlivem tvrdých opatření stabilizovaly. Ovšem nově se vládní činitelé pouštějí pomalu do rozvolňovacích procesů. Jedním a zásadním z nich je návrat žáku prvních a druhých tříd do lavic. Na jednu stranu se rodiče dětí radují, na druhou stranu stačí jedna chyba a epidemie nabere novou sílu. To by znamenalo opět přitvrzení, vysoké počty nakažených a další zbytečná úmrtí.

Prymula dal najevo, že k takto zásadnímu kroku - návratu prvňáků a druháků do lavic, kdy si uvědomuje prioritní potřeby vzdělávání, by byl ještě chvíli trpělivější.

"Při vědomí toho, že jde o nesmírně citlivou věc, bych ještě týden počkal. A pak to znamená zapnout jiná opatření, abychom se dostali na hodnoty pod tisíc. To, že tady pracujeme s nějakým reprodukčním číslem, je hezká věc, ale reprodukční číslo na sedmi či deseti tisících, byť je 0,8, nás nemůže uchlácholit, protože počtů pozitivních případů je velké množství a to, co mě celkem děsí, je to, že testování jde dolů. Dnes jsem projížděl kolem několik odběrových míst a v sobotu tam prakticky nebyl nikdo, což není dobrý signál a indikace se začínají snižovat," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula, jehož kvality vyzdvihují i odborníci v zahraničí a svými slovy dal najevo, že se snaží najít balanc mezi riziky a potřebami.

Situace je taková, že v současnosti nový systém PES ukazuje, že v případě, že by se ale epidemie dostala mimo kontrolu a stav v zemi padl do nejhoršího stupně, se podle tabulky zavede distanční výuka na všech stupních s výjimkou MŠ, speciálních škol, a prvního a druhého ročníku ZŠ + speciální případy. Znamená to tedy, že ať epidemie zesílí jakkoli, prvňáci a druháci se budou učit už jen ve školách.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.