Roman Prymula prozradil, zda nový koronavir po proočkování populace zmizí, nebo mezi lidmi zůstane

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: nextfoto.cz

Česko začalo koncem loňského roku s hromadným očkováním proti nemoci covid-19. Velká část populace by ráda využila vakcinace, ale stále jich není dostatek. Podle epidemiologů a imunologů jde o klíčový krok ke zkrocení koronaviru. Otázkou zůstává, pokud dojde k vytvoření kolektivní imunity, zda se lidstvo nadobro může s novým typem koronaviru rozloučit. "Vysoce pravděpodobné je, že covid-19 tu s námi bude dlouhodobě," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula.

Očkování by mělo způsobit to, že během krátké doby by mělo dojít k výraznému zlepšení situace. Pokud ho v některých zemích ještě nevidíme, objeví se už poměrně brzy, tzn. v druhém čtvrtletí, a to i v rámci České republiky.

Země obecně počítají s tím, že právě vakcinace by měla přinést zlom a koronavirus výrazně odsunout do pozadí. Ovšem definitivní sbohem lidem vir Sars-Cov-2 nedá. "Mnohem pravděpodobnější je, že tu virus s námi zůstane dlouhodobě a možná skutečně navždy," odhadl pro ŽivotvČesku.cz respektovaný epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, jak to bude s virem do budoucna.

Prymula zároveň upozorňuje, že ohledně covidu existují rizika, která slibný scénář - vidiny konce epidemie - mohou zcela narušit. "Na řadě zemí je vidět, že se epidemie může opětovně dostat mimo kontrolu. Jakmile se opatření rozvolní, hrozí opětovný nárůst. To je rizikem v době, kdy je počet imunních osob v populaci ještě malý. Je tedy nutné urychleně významnou část populace proočkovat a v kombinaci s těmi, kteří onemocnění prodělali, může vzniknout natolik velká skupina osob, která už vůči infekci nebude vnímavá a epidemie se postupně zpomalí až zastaví," dodal pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula.

Stále platí, že do nemocnic se dostávají s covidem-19 mladší ročníky. Výjimkou nejsou ani mladí a sportovně založení lidé. Nevyzpytatelnost covidu-19 je zejména v tom, že člověk nikdy neví, jaký průběh bude nemoc mít a jaké budou následky. "Všude jsme zaznamenali, že se věkový průměr hospitalizovaných trošku snížil," řekl pro ŽivotvČesku.cz primář z Masarykovy nemocnice Pavel Dlouhý.

Návrat k normálnímu životu – něco, po čem touží snad každý. Po více než roku s epidemií ko...

Od loňského 1. března, kdy byli v Česku zaznamenáni první nakažení koronavirem, bylo potvrzeno už zhruba 1,55 milionu případů covidu-19. Zemřelo dohromady 26.867 lidí s covidem-19. Počet podaných dávek očkování proti této nemoci od prosincového začátku vakcinace dosáhl k pátečnímu večeru zhruba 1,78 milionu. Obě potřebné dávky již dostalo asi 557.000 lidí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.