Roman Prymula: S návratem do škol dojde k pozitivním případům. Praha je kousek od zavedení povinnosti roušek

Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum Roman Prymula
Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum Roman Prymula
Foto: Petr Hloušek / Právo / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 9. 2020

V souvislosti s šířením koronaviru a karanténní opatřením od 1. září neotevřelo své budovy několik škol. V tuto chvíli nejde přesně určit, jak situace bude vypadat v následujících týdnech. Podle epidemiologa a vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví bude ale právě ve školách přibývat pozitivních případů.

"V následujících dnech a týdnech bude narůstat počet osob s pozitivními testy, určitě bude docházet k pozitivním případům ve školách a my se budeme muset srovnat s tím, jakým způsobem v jednotlivých školách budeme provádět jednotlivá karanténní opatření," řekl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný epidemiolog.

Roman Prymula upozorňuje dále na smutný fakt, že i když zatím nošení ochrany nosu a úst je na rozhodnut každého z nás, právě školáci by si měli uvědomit, že roušky jsou klíčové v boji s šířením nákazy.

"Nošení roušek bez nařízení je primárně rozhodnutí každého z nás. Zároveň je to i otázka ochrany příbuzných, tedy lidí, kteří spadají do rizikové skupiny. V regionech, kde je na semaforu oranžová barva, což je Praha, logicky patrně dojde k tomu, že roušky budou povinné. A hlavní město od toho skutečně v tuto chvíli daleko není," dodal epidemiolog.

Od 1. září platí povinnost nošení roušek v zařízeních zdravotních a sociálních služeb, ve veřejné dopravě, na úřadech či ve volebních místnostech. Kapacita hromadných akcí zůstává stejná, na vnitřní akce nad 100 osob však bude vstup pouze s rouškou.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.