Roman Prymula sestavil tabulku, kde se lidé nejčastěji nakazí. Pořadí na prvních třech místech je variabilní, říká

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Jakub Poláček / CNC / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 1. 2021

Silné zastoupení ve společnosti v souvislosti s onemocněním covid-19 mají diskuze, kde se lidé nejčastěji nakazí, jinými slovy, kde se setkají s nejvyšším potenciálem nákazy. Pro ŽivotvČesku.cz sestavil uznávaný epidemiolog Roman Prymula (56) tabulku, která dává odpověď na to, kde se tak děje.

Index protiepidemického rizika PES je druhý den na 68 bodech, dva týdny je ve čtvrtém z pěti stupňů rizika. V zemi ale už měsíc platí opatření, která odpovídají nejpřísnějšímu, pátému stupni. 

Pokud jde o místa, kde se lidé nejčastěji nakazí novým typem koronaviru, v současnosti dominují školy.

"Záleží na konkrétním nastavení protiepidemických opatření. Případná omezení ovlivňují rizika v jednotlivých segmentech. Hodnocení infikovaných ploch mezi ostatní nepatří, neboť se může uplatnit ve všech ostatních případech. Ale pořadí na prvních třech místech je poměrně variabilní," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví k tabulce.


Pokud vezmeme v potaz zahraniční i tuzemské zkušenosti jsou to:

1. děti ve školách

2. nemocnice

3. práce

4. MHD

5. obchody


Vláda zatím přechod do čtvrtého stupně nechystá. V systému PES chce ministr zdravotnictví Jan Blatný (50) zohlednit stav v přetížených nemocnicích. Zmírnění opatření podmiňuje tím, že hospitalizovaných pacientů s covidem nebude více než 3000. V posledních dnech jich je v nemocnicích kolem 6000. Podle jeho slov je přechod nejdříve reálný někdy v polovině února.

Laboratoře v Česku odhalily ve středu 524 nových případů koronaviru, v mezitýdenním srovná...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu