Roman Prymula upřesnil, co se stane, když nebude proočkovaná populace

Roman Prymula - bývalý ministr zdravotnictví
Roman Prymula – bývalý ministr zdravotnictví
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 7. 2021

Počet aplikovaných dávek očkování proti nemoci covid-19 převýšil devět milionů. Alespoň jednou dávkou je očkováno téměř 49 procent populace, dokončené očkování má asi 35 procent lidí. V případě, že by nedošlo k plnému proočkování populace, existuje riziko, že epidemie nebude zcela potlačena. "Čím méně se podaří proočkovat, tím bude větší riziko, že se lidé budou infikovat," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula (57).

Zatímco mezi seniory nad 70 let je alespoň jednou dávku očkováno přes 80 procent populace, u třicátníků je to méně než 40 procent a v nižších věkových skupinách ještě méně. Nízká proočkovanost a více sociálních kontaktů stojí podle odborníků i za nárůstem počtu nových případů, které se objevují zejména mezi mladými ve věku 16 až 29 let.

"Je riziko, že tak, jak se nepodaří proočkovat celý svět, tak se nepodaří proočkovat v ČR. Čím méně se podaří proočkovat, tím bude větší riziko, že se lidé budou infikovat, tím více se vir bude množit a bude tak větší riziko, že vzniknou nové mutace. To je věc, která nepochybně bude nastávat. Proti tomu jiná ochrana v podstatě není. Pokud necháme 30 procent populace neočkované, mezi nimi může dojít k masivnímu šíření a samozřejmě by to mohlo vést k zatížení nemocnic," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, jaké hrozí riziko v souvislosti s neproočkováním populace.

Reprodukční číslo na dnešních 1,37 kleslo z pondělních 1,45, kde bylo počátkem roku a předtím loni v polovině října. Údaj ukazuje, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný. Před měsícem bylo reprodukční číslo pod 0,7.

Takzvané incidenční číslo roste posledních šest dní, k pondělku se zvýšilo na 13,7 z nedělních 12,6. Vzhůru se posunulo ve většině krajů. Nejvíc nakažených na 100 tisíc obyvatel připadá za posledních sedm dní v Praze, téměř 38. Skoro 33 případů na 100 tisíc obyvatel za týden má Plzeňský kraj, téměř 19 Středočeský kraj. Naopak v Karlovarském kraji je týdenní incidence nižší než čtyři.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.