Roman Prymula upřesnil, jak dlouho vydrží protilátky po očkování. Další roky budeme závislí na vakcinaci
Mutace koronaviru snižují účinnost vakcín proti nemoci covid-19. Je možné, že vakcíny se budou v budoucnu upravovat a už naočkované lidi bude nutné přeočkovat. Navíc svým způsobem tak bude populace bude před dalším neblahým vývojem epidemie závislá na vakcinaci. "Bohužel ano," vyjádřil souhlas pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (57).
Takzvaná britská mutace se minimálně od začátku prosince loňského roku vyskytuje i v Česku. V současnosti řada odborníků má obavy i z brazilské mutace, která se objevila na Děčínsku. Kromě toho odborníci popsali také jihoafrickou mutaci viru. Kvůli mutacím se může stát, že se budou očkovací látky podobně jako u vakcíny na chřipku každoročně měnit.
"Očkování je zatím jediná opravdu smysluplná cesta z epidemie. Zatím je ověřeno, že protilátky po očkování přetrvávají minimálně 6 měsíců. Doufám, že to ve finále bude 1 až 2 roky a právě to určí, jak často se bude přeočkovávat. Rozhodující vliv mohou mít i nové mutace, kdy by bylo nutné změnit složení vakcíny," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula.
Odborníci zatím neví, jak dlouhou ochranu budou jednotlivé vakcíny poskytovat. Takzvané inaktivované vakcíny, které zatím nejsou v Česku používány, mohou mít kratší ochranu a podle Prymuly u nich bude nutné po šesti měsících přeočkování.
Inaktivované očkovací látky používají usmrcený virus a nyní je podle článku Martiny Sittové z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně vyvíjejí například firmy Sinovac a Sinopharm. Naopak u genových vakcín, kam patří očkovací látky firem Pfizer/BioNTech a Moderna, které se nyní v Česku používají, zřejmě nebude podle Prymuly nutné přeočkování dříve než za dva roky.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.