Roman Šmucler: Česko nezvládá epidemii, lidé nemají důvěru. Holiči obcházejí domácnosti

Lékař Roman Šmucler
Lékař Roman Šmucler
Foto: nextfoto.cz

V pátek dojde k prodloužení dosavadních přísných protiepidemických opatření. Podle odborníků se Česko aktuálně nachází v cílové rovince boje s nemocí covid-19, vliv opatření na tuto skutečnost je ovšem podle Romana Šmuclera (51) diskutabilní. "Ten problém, proč to Česko nezvládá je, že lidi nemají důvěru k opatřením," uvedl pro ŽivotvČesku.cz respektovaný lékař a bývalý člen Ústředního krizového štábu.

Epidemie koronaviru v Česku ubírá na síle, denní přírůstky nakažených klesají a vláda projednává první rozvolnění, konkrétně návrat žáků do lavic v polovině dubna za určitých podmínek. Občanům je kladen důraz na dodržování opatření, které má vést k možnosti rychlejšího návratu do takřka běžného života. Podle Romana Šmuclera je nicméně vliv těchto opatření diskutabilní.

"Lidé už rozumí té chorobě, vědí, co je bezpečné a co ne. Nosí ochranu úst a nosu pečlivě v tramvajích, nebo třeba někde v místnosti. Mně je líto, že jsme najeli na politiku, kde opatření nedávají lidem smysl, nedodržují je. Ten problém není z hlediska infekce, ale problém je, že se rozpadá stát," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bývalý člen Ústředního krizového štábu Roman Šmucler.

Podle Šmuclera je velká potíž v obecné nedůvěře k velmi přísným a nelogickým restrikcím. "Ten problém, proč to Česko nezvládá je, že lidé nemají důvěru k opatřením. Ta opatření jsou často nelogická, kdyby měla smysl, dala by se lépe nastavit. Celý svět už ví, co funguje, Česká republika to má jako za komunistů, něco nastavíme třikrát přísnější, aby se aspoň něco dodržovalo, ale v tuhle chvíli to prasklo. Češi dělají i nebezpečné věci, holiči obcházejí domácnosti. Chtělo by to se vrátit k logice, to není o nějaké vzpouře," vysvětlil uznávaný lékař pro ŽivotvČesku.cz.

Prezident České stomatologické komory uvedl, že přísná opatření nemohou plnit svůj účel za předpokladu, že je lidé nedodržují. "Bylo by rozumné, aby bylo pár smysluplných opatření, která by se tvrdě dodržovala. Když jsou přísná opatření, která nikdo nedodržuje, tak to nemá smysl. Spousta špatných čísel je daná tím, že důvěra tu nikdy nebyla, protože lidi neměli pocit, že jim chce někdo pomáhat. Lidi to chápali spíš jako opatření ministerstva vnitra než opatření nějakého lékaře. Bylo by rozumné, kdyby všichni reagovali na tu situaci," popsal pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler situaci týkající se především nošení ochrany úst a nosu ve venkovních prostorech.

Vláda podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nechce rozvolňovat epidemická opatření, po souhl...

"Zase jsme snížili rychlost očkování, očkujeme 3 promile denně, což je málo. Ale i tak to postupně zmizí, hlavně s tím sluníčkem. Lidé se tváří, že všechno dodržují, ale kašlou na to, to je vlastně strašně smutné," doplnil pro ŽivotvČesku.cz respektovaný odborník Roman Šmucler, kterého rozesmutnilo, když na vlastní oči zaznamenal ignoraci přísných opatření.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.