Roman Šmucler: Očkují se celebrity, ale nutná je vakcinace nejohroženějších, pak se rozvolní

Lékař Roman Šmucler
Lékař Roman Šmucler
Foto: Showpix
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 12. 2020

Očkování proti covidu-19 je účinnou a efektivní zbraní, která může současnou epidemii nového koronaviru potlačit. V České republice se v neděli ráno začalo s očkováním proti nemoci covid-19. První dávky vakcíny v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) podali zdravotníci premiérovi Andreji Babišovi (66) a válečné veteránce Emilii Řepíkové (95). Podle lékaře Romana Šmuclera (51) je v tuto chvíli ale významně důležité dostat vakcínu mezi nejohroženější skupinu, tím se můžeme dostat k tomu, že se opustí od přísných restrikcí.

Do Česka v sobotu dorazilo prvních 9750 dávek vakcíny, v prosinci a lednu by jich podle Babiše mělo být dohromady 355.000. Stát podle něj nebude dělat zásoby, ale všechny doručené vakcíny plánuje hned využít.

"Co mě trápí, že máme těžce nemocné až v třetí prioritě. Pak skutečnost, že se očkuje řada celebrit, co jsem viděl, je sice hezká, ale my bychom potřebovali, aby bylo proočkováno alespoň 100 tisíc nejohroženějších, abychom mohli řadu služeb a obchodů pozvolna nějak otevřít a mohli začít normálně fungovat," řekl pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler, který byl během první vlny epidemie na jaře členem Ústředního krizového štábu.

"Třeba Německo bude mít do konce roku proočkováno 1,3 milionu lidí. Já doufám, že se u nás do konce roku stihne proočkovat alespoň 100 tisíc lidí a doufám, že to budou lidé, kteří to opravdu potřebují, třeba jako můj otec. Viděl jsem, že očkování začalo, viděl jsem, že se očkovala řada známých lidí, ale my potřebujeme, aby se proočkovalo nejvíce lidí z ohrožené skupiny, což považuji za rozhodující. Ještě máme tři dny, tak věřím, že těch 100 až 150 tisíc zvládneme, to je klíčové. A když zvládneme do konce ledna třeba 500 tisíc lidí, tak se pomalu začneme vracet zpět k životu," upřesnil svůj pohled na věc respektovaný lékař Roman Šmucler.

Jako první v Česku mají být očkováni právě zdravotníci a také senioři, kteří jsou hospitalizováni nebo žijí v ústavní péči. Babiš odhadl, že běžná populace se začne očkovat koncem března. Stát podle něj připraví objednávkový systém, podobný jako funguje v případě antigenních nebo PCR testů na covid-19.

"Měl jsem možnost se jako lékař nechat přednostně očkovat a odmítl jsem to s tím, že dokud nejsou očkovaní moji zubaři, nebo těžce nemocní či můj starý otec, tak nechci žádnou přednost kvůli tomu, že jsem doktor," dodal pro ŽivotvČesku.cz lékař Roman Šmucler.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.