Roman Šmucler odhadl, jestli už je skutečně konec covidu. Má to dvě roviny, upřesnil

Prezident České stomatologické společnosti Roman Šmucler
Prezident České stomatologické společnosti Roman Šmucler
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 4. 2021

Od poloviny března postupně klesají rovněž počty lidí s covidem-19 v nemocnicích. K úterku bylo hospitalizovaných 4063, což je asi o pětinu méně než před týdnem. Snižuje se i počet pacientů ve vážném stavu. Postupně dochází k rozvolnění, aktuálně jde o školství, které je prioritou. Řada lidí začíná žít v dojmu, že covid-19 pomalu končí. "Záleží na tom, jak se na to díváme. Tedy rozdíl mezi medicinským pohledem a politickým," řekl pro ŽivotvČesku.cz lékař Roman Šmucler (51), že nový typ koronaviru má svým způsobem dvě dějové linky.

Od začátku března 2020, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo zaznamenáno už celkem 1,61 milionu případů covidu-19. Zemřelo za celou dobu epidemie 28.711 lidí s covidem-19. V současné době lidé očekávají, že dojde k rozvolnění obchodů a služeb. Někteří jsou přesvědčeni, že epidemie je u konce.

"Záleží na tom, jak se na to díváme. Tedy rozdíl mezi medicinským pohledem a politickým. V prvním případě Američané někdy v březnu ukázali grafy, tak podle nich se přesně jede. A pokud nedojde k nějakému zásadnímu překvapení, tak to bude jen padat. To znamená, že nemocnice se vyprázdní a důležité je, my jsme pořád odkládali očkování lidí 65+, dali jsme přednost učitelům a policistům a dalším, čímž jsme si to prodloužili asi o 2 měsíce, už to mohlo být hotové úplně, ale teď doočkujeme lidi 65+ a 60 alespoň jednou a bude konec s nějakými hospitalizacemi. To je medicínský pohled," řekl pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler svůj pohled na situaci, kdy epidemie významně brzdí.

Původně vláda plánovala, že po Velikonocích bude očkováno až 100.000 lidí denně, poté však začaly váznout dodávky vakcín. Podle vládních materiálů bylo do Česka do 16. dubna dodáno od začátku vakcinace zhruba 2,7 milionu dávek očkovacích látek proti covidu-19. Vládní očkovací strategie původně počítala, že bude do konce dubna dodáno dohromady asi 3,4 milionu dávek. Do úterního večera bylo v Česku podáno lidem přibližně 2,6 milionu dávek vakcín a přes 893.000 lidí dostalo obě potřebné dávky.

Česko bojuje s koronavirem už více než rok. Poslední dny ukazují pozitivní trend a všechny důležité statistiky naznačují, že epidemie se začíná dostávat pod kontrolu. Epidemiolog Roman Prymula (57) uvedl, co by mohlo úsilí zkazit a nastartovat pátou vlnu. "Nesmí dojít k razantnímu rozvolnění," uvedl respektovaný odborník.

"Pak tu máme politický pohled a ten nikdo neví. Tuším, že v úterý se dohodlo nové pravidlo rozvolnění v krajích, kde je týdenní přírůstek nových případů nákazy covidem-19 pod 100 na 100 tisíc obyvatel. To pak musí rozhodnout politicky pan premiér. Chápu, že pro úředníky je lepší, když je to zavřené, protože se nic nemůže stát, ale je nutné si uvědomit, že to pak stojí miliardy, které budeme muset zaplatit," dodal pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler, který během první vlny epidemie byl členem Ústředního krizového štábu.

Ministerstvo zdravotnictví v pátek oznámilo, že od pondělí 24. ledna spustí registrace k o...

Od poloviny března postupně klesají počty lidí s covidem-19 v nemocnicích. K úterku bylo hospitalizovaných 4063 lidí, což je asi o pětinu méně než před týdnem. Snižuje se i počet pacientů ve vážném stavu. Předchozí úterý jich bylo z celkového počtu hospitalizovaných přes 1100, kdežto tento týden už jen 861.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu