Roste velký počet dětí s neznámou nákazou. Končí na JIP. Může souviset s koronavirem

Koronavirus - ilustrační foto
Koronavirus – ilustrační foto
Foto: Pixabay
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 4. 2020

Velkou Británii v posledních třech týdnech narostl počet dětí, kterým lékaři určili neznámou diagnozu. Jejich stav se v průběhu onemocnění rapidně zhoršuje, končí na jednotkách intenzivní péče, píše server Businessinsider, který cituje portál Novinky.cz. Praktičtí lékaři po celé zemi dostali v pondělí upozornění, že choroba může souviset nejen s koronavirem, ale i s dosud neidentifikovaným virem.

Významně narostl počet dětí ve všech věkových skupinách s multisystémovým zánětlivým stavem vyžadujícím intenzivní péči,“ uvádí se ve výstraze. Její autoři  dále varují lékaře, kteří se s podobnou diagnozou setkávají poprvé. „Panuje obava, že se u dětí ve Velké Británii objevuje zánětlivý syndrom související s plicní chorobou COVID-19 nebo že s těmito případy může být spojen ještě jiný, dosud neidentifikovaný infekční patogen," stojí ve zprávě.

Nákaza koronavirem se totiž u dětí objevuje mnohem méně než u ostatní populace. O dětech se mluví jako o bezpříznakových přenašečích. Odborníci zatím netuší, proč tomu tak je.

Existuje souvislost

Dále ve zprávě stojí: Nejnovější nemoc, která ohrožuje děti ve Velké Británii, měla rysy „syndromu toxického šoku, atypické Kawasakiho choroby a také těžkého průběhu choroby COVID-19." Kawasakiho choroba je horečnaté onemocnění nejasného původu, které postihuje cévy a vyskytuje se v dětském věku.

Nákaza koronavirem se většinou týkala dospělých. Celkový počet případů tohoto neidentifikovaného stavu u dětí je v rámci koronavirové pandemie malý, ovšem existuje mezi tímto stavem a pandemií koronaviru souvislost,“ uvedl profesor Christopher Whitty, zdravotnický poradce britské vlády, který je velmi znepokojen situací.

Pediatrická společnost, která vydala upozornění praktickým lékařům, vyzvala k „včasné diskusi“ o všech případech, aby bylo možné zjistit původ nemoci a omezit její šíření.  Z dosavadních zpráv k jednotlivým případům vyplývá, že nová choroba se objevila nejen u dětí, které se nakazily virem Sars-CoV-2, ale i u těch s negativním testem.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.