Rostislav Čtvrtlík by oslavil 57. narozeniny. S diváky zůstává jako hlas Chandlera z Přátel

Zesnulý herec a dabér Rostislav Čtvrtlík
Zesnulý herec a dabér Rostislav Čtvrtlík
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 11. 2020

Rostislav Čtvrtlík byl nezaměnitelným hercem a dabérem. Často se stávalo, že lidé na obrazovkách neviděli jeho tvář, ale slyšeli jeho hlas. Zapůjčil ho mnoha postavám v zahraničních filmech a seriálech, nejvíc se ovšem proslavil jako hlas Chandlera Binga v Přátelích. Dnes by oslavil 57. narozeniny.

Olomoucký rodák Rostislav Čtvrtlík by se 9. listopadu dožil 57 let. Bylo mu jen 47, když prohrál boj s nádorem na mozku. Rakovinu už jednou porazil, nemoc se ovšem vrátila a nedala mu šanci na delší život.

Ačkoliv byl divadelním i televizním hercem, diváci znali především jeho hlas. Ten propůjčil mnoha postavám, proslavil se ale nejvíc jako Chandler Bing v seriálu Přátelé. Matthewa Perryho pak daboval i v dalších filmech či seriálech.

Zarytí fanoušci si mohli všimnout, že Chandlerův český hlas se v páté sérii na několik epizod změnil. Za Čtvrtlíka musel zaskočit Aleš Procházka v době, kdy mu byla poprvé diagnostikována rakovina mozku.

Odhodlání

Nad nemocí se Rostislavovi podařilo zvítězit a během léčby se nevzdal ani práce. Běžně hrál ve filmech, v divadle a nezanevřel ani na dabing. Později ale přišla smutná zpráva, rakovina se vrátila.

Útěk od rodiny

Když fenomenálnímu dabérovi došlo, že je jeho stav vážný a zřejmě už nemá příliš šancí na návrat do běžného života, rozhodl se distancovat od přátel i rodiny. Příbuzní a kamarádi se pak o jeho úmrtí dozvěděli až z médií. Jediným člověkem, který ke Čtvrtlíkovi měl přístup, byl jeho bratr. Nejen jeho blízcí, ale i fanoušci se shodli na tom, že smrt tak skvělého člověka a umělce je obrovskou tragédií.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.