Roušky by měly být zase od října povinné, řekl epidemiolog Rastislav Maďar a vyhodnotil situaci v Chorvatsku

Ohledně roušek má epidemiolog jasno.
Ohledně roušek má epidemiolog jasno.
Foto: Archiv Rastislava Maďara
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 7. 2020

Epidemiolog Rastislav Maďar je pro opětovné zavedení roušek na veřejnosti. A to zejména z důvodu, aby se koronavirus nedostal ke starším - rizikovým skupinám obyvatelstva. Podle něj se zároveň čeká, jestli cestování do Bulharska budou provázet opatření.

Pro Život v Česku.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch nedávno uvedl, že je vysoce pravděpodobné, že dojde k tomu, že se roušky s podzimním obdobím vrátí. Epidemiolog Maďar tuto variantu prý s ministrem ještě neřešil, plánuje o tom však spolu s dalšími epidemiology debatovat. 

Podle něj se ale musí najít způsob, jak s virem žít na jednom místě. „Musíme zabránit šíření viru mezi rizikovými skupinami, jako jsou starší lidé, zbytek populace se nemusí stresovat,“ řekl Maďar v pořadu 20 minut Radiožurnálu.

Maďar se vyjádřil i k situaci v aktuálních ohniscích v Česku. „Na Karvinsku je situace stabilní, drtivá většina pacientů není napojena na plicní ventilaci, k tomu komunitnímu šíření tam také nedochází,“ uvedl.

Epidemiolog je zároveň přesvědčen, že se v současných ohniscích nákazy nic zásadního neudělalo špatně. „Když se má něco zavřít, například region, musí k tomu jako podklad existovat data. Kdyby doly OKD byly uzavřeny dříve, už by tam možná ten virus byl zpátky,“ míní a dodal: "Zavírat takhle velký podnik, který to nemusí ustát, kvůli bezpříznakovým nebo lehkým nákazám, to není adekvátní. Pokud mluvíme o tom, že ten virus se začlení mezi sezónní respirační nákazy, tak se ho nemusíme bát a není třeba drakonických opatření,“ objasnil Rastislav Maďar.

Čeká se na Bulharsko

Pokud jde o cestování do Bulharska, není zatím jasné, zda dojde ke zpřísnění opatření. „Bulharsko je teď takové, že nemáme jistotu, jak se to bude vyvíjet dál,“ uvedl.

Podle něj zatím cestování do čtyřmilionového Chorvatska nepředstavuje výrazný problém. „Ty pobřežní, méně osídlené oblasti tolik rizikové nejsou,“ tvrdí epidemiolog, kterého citoval iDnes.cz s tím, že je důležitá prevence a nošení roušek, které Chorvatsko obnovilo jako povinné.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.