Roušky dolů, konec opatření. Roman Prymula uvedl první termín, kdy se život v Česku vrátí k normálu

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 12. 2020

V březnu to bude přesně rok, kdy se kvůli epidemii koronaviru zavedla první opatření, která omezila běžný život lidí v Česku. Od jejího začátku odhalily laboratoře přes 542.400 případů covidu-19. Zemřelo doposud 8738 lidí. Na cestě je vakcína, která je v očekávání. Ovšem padá stále častěji otázka, kdy se konečně život vrátí do podoby před epidemií. "Kolem poloviny příštího roku," prozradil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula a vysvětlil proč v tomto termínu.

Dobrou zprávou stále je, že většina nakažených má mírný průběh onemocnění. Po dlouhých týdnech, kdy platily tvrdé restrikce, se od čtvrtka lidé dočkali rozvolnění v rámci maloobchodu a služeb. Ovšem už to opět vypadá, že by se mohlo brzy zpřísňovat. Zejména z důvodu, že index PES k sobotě stoupl o dva body na 59 a jde o předzvěst toho, že epidemie mírně posiluje. V tuto chvíli je nejvíce diskuzí okolo vakcíny na covid-19, která by se měla postarat o vytouženou svobodu - tedy život bez roušek, nouzového stavu a dalších opatření. SOučasný ministr zdravotnictví Jan Blatný chce proočkovat až 70 procent populace.

"Nejbližší termín je možno očekávat kolem poloviny příštího roku. To už by měla být proočkována významnější část populace," prozradil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, který po svém konci v pozici šéfa rezortu zůstal poradcem premiéra.

Sám Prymula současnou situaci hodnotí jako rizikovou, i když si uvědomuje tlak ze strany lidí. "Rozvolnění, které nastává, je skutečně poměrně masívní. Nastává v situaci, kdy druhá vlna neklesla z hlediska nových diagnostikovaných pod tisíc, ale čísla se stále pohybují kolem 4 až 5 tisíc denně. Situace je nerovnoměrná v jednotlivých krajích. Tam, kde epidemie není zcela pod kontrolou, je riziko opětovného epidemického šíření. Kontrola je možná významným zapojením testovaní. Nárůst záleží na chování nás všech," dodal k situaci pro ŽivotvČesku.cz Prymula.

Reprodukční číslo má aktuálně hodnotu 0,90. Číslo R uvádí průměrný počet dalších nakažených, které může nakazit jeden infekční.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.