Roušky dolů. Roman Prymula upřesnil, za jakých okolností je už za 16 týdnů sundáme

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: nextfoto.cz

S řadou tvrdých restrikcí se dá počítat nejméně do konce února, spíše déle. Následně by pak měla nastat fáze postupného rozvolňování. Ovšem bude záležet na vývoji epidemie a jak se bude chovat zmutovaný kmen viru. Podle ministra Jana Hamáčka (42) by se rozvolňovat mělo, až bude v nemocnicích okolo 1500 hospitalizovaných s covidem. Ovšem řada lidí kromě opětovného otevření společnosti řeší také to, kdy se sundají roušky. "Věřím, že sundat roušky bude možné už v létě," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula (56).

Vláda ve čtvrtek ráno probere možnosti prodloužení opatření proti šíření koronaviru podle zákona o ochraně zdraví pro případ, že ve Sněmovně neuspěje s žádostí o prodloužení nouzového stavu. Opozice přidat své hlasy pro pokračování nouzového stavu po neděli 14. února odmítá, menšinový kabinet v čele s premiérem Andrejem Babišem (66) podle ní neplní své sliby. Ministři dnes také posoudí zpřísnění opatření v koronavirem nejpostiženějších krajích - Karlovarském a Královéhradeckém. Vedle omezení pohybu v některých okresech vláda zřejmě zváží zavedení povinnosti nosit v rizikových místech respirátory.

Právě ochrana úst a nosu je mezi lidmi častým tématem a řada z nich přestala věřit, že ji ještě někdy sundá. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bývalého ministra zdravotnictví a současného poradce premiéra Romana Prymula, zda platí, že v létě dojde k tomu, že roušky či respirátory nebudou muset lidé nosit.

"Věřím, že ano. V tu dobu bude již významná část populace proočkována, další část onemocnění v horizontu několika měsíců zpět prodělala a v létě je intenzita onemocnění slabší o cca 40 %. Problémem by mohla být nějaká nová mutace. Ale věřme, že to se nestane," upřesnil respektovaný epidemiolog pro ŽivotvČesku.cz.

Pokud jde o rozvolnění opatření, tak to nebude skutečně hned. "Až bude v nemocnicích méně než 1500 či 1000 pacientů. To je číslo, které je realistické. Dnes máme okolo 6000 lidí hospitalizovaných a až se dostaneme tedy ke zmíněným číslům, tak se otevře," řekl pro ŽivotvČesku.cz vicepremiér Jan Hamáček, kdy se lidem opět otevřou jejich oblíbené podniky a budou znovu moci využít služeb jako třeba kadeřnických salonů, restaurací, barů a dalších.

Počet vážných případů nemoci covid-19 v Česku dosáhl v pondělí nového rekordu za celou dob...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.