Roušky jsou k ničemu, přijde něco horšího než COVID-19. Teď hrozí nárůst rakoviny, říká Ludvík

Miloslav Ludvík
Miloslav Ludvík
Foto: wikipedia.org
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 5. 2020

Bývalý ministr zdravotnictví a ředitel pražské Faktulní nemocnice Motol, která je největší v Česku, se obává podzimu a nárůstu nádorových onemocnění. Miloslav Ludvík to řekl v Prostoru X na Reflex.cz. Podle něj se navíc koronavirem vyčerpala disciplinovanost lidí, a pokud přijde horší epidemie, už nebude vůle k dodržování přísných opatření. Roušky jsou prý nesmyslné.

Ludvík mluví o epidemii nemoci COVID-19 jako o "mediálním viru". Bývalý ministr zdravotnictví tvrdí, že nákaza zasáhla jen velmi malý počet obyvatel.

„Když si vezmete ty počty, jak vycházely, počty nakažených, pravděpodobně nakažených, počty hospitalizovaných a počty z těch hospitalizovaných, kteří byli v těžkém stavu, tak to v podstatě odpovídá tomu, jak probíhá třeba normální sezónní chřipka, byť se to s chřipkou samozřejmě srovnávat nedá,“ řekl Ludvík v Prostoru X.

Ještě horší pandemie

Lékařské kruhy se už od roku 2000 obávají velké pandemie, která zasáhne miliony lidí, podle Ludvíka to ale COVID-19 není. „Myslím si, že může přijít něco, co bude opravdu nebezpečné. Z pralesů se občas vynoří opravdu divoké věci,“ řekl šéf motolské nemocnice. Opatřeními proti koronaviru se prý vyčerpala lidská disciplína.

„Představte si situaci, která může nastat na podzim nebo během příštího roku, že budeme mít chřipkovou epidemii, která dokáže za pět týdnů nakazit milion lidí. A to jsou jenom ti, kteří půjdou k doktorovi. Jak mezi nimi poznáte, který z nich má chřipku a který covid? Za pět týdnů se milion lidí asi neotestuje,“ pokračuje Ludvík. Roušky prý nemají smysl nikde.

Rakovina

„Přimlouval bych se za to, aby se lidé nechali očkovat proti chřipce,“ nabádá.

Podle Ludvíka je rovněž nebezpečné, že se Češi stále obávají chodit na nemocnic. Může to prý vést k většímu počtu úmrti kvůli zanedbané péči. Zejména to vidí na onkologii a obává se nárůstu rakovinových onemocnění.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.