Roušky místo respirátorů i v MHD. Ministr Adam Vojtěch nastínil, kdy se definitivně rozhodne

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 6. 2021

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34) předpokládá, že od začátku července budou lidem v MHD a v obchodech stačit pouze chirurgické roušky místo respirátorů. Podmínkou pro toto zmírnění pravidel je další - příznivý - vývoj epidemie koronaviru. Povinnost nosit respirátor či jinou kvalitnější ochranu dýchacích cest v Česku platí od 25. února. "Jednání odborníků probíhají, ale zatím k tomu není konsensus," řekl pro ŽivotvČesku.cz šéf rezortu zdravotnictví s tím, že výsledek odborných diskuzí by mohl být oznámen v nadcházejícím týdnu.

Adam Vojtěch předpokládá, že by nošení roušek mělo být od začátku července pokud se situace bude dál zklidňovat. Přihlížet bude k několika parametrům, a to incidenci, relativní pozitivitě testů či výskytu mutací.

"Jednání odborníků probíhají, ale zatím k tomu není konsensus. Zatím nemáme definitivní stanovisko. Pokud by k tomu došlo, jednalo by se o začátek července. Ale stále o tom vedeme diskuzi a vyhodnocujeme rizika a přínosy. Chtěli bychom dokončit debatu do konce tohoto týdne," řekl pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Teoreticky by případnou změnu mohli lidé znát už v pondělí po jednání vlády. Nošení roušek a další ochrany dýchacích cest se stalo jedním se symbolů boje proti nemoci covid-19. Jejich zavedení loni v polovině března přijímala veřejnost různě. Roušky se loni nosily do začátku července, po letním uvolnění se v září vrátily. Od letošního února je převážně nahradily respirátory.

Zpomalování epidemie naznačuje pokles tzv. reprodukčního čísla udávajícího, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný. Z pondělní hodnoty 0,70 se dnes mírně snížilo na 0,68.

Se zpomalováním šíření covidu-19 a narůstajícím počtem očkovaných vláda postupně uvolňuje protiepidemická opatření. Ode dneška už například mohli odložit roušky či respirátory při vyučování i žáci a učitelé ve Zlínském, Jihočeském a Libereckém kraji. V ostatních krajích bylo nošení roušek ve třídách zrušeno už minulý týden. Další uvolnění vláda naplánovala od 1. července. Zvýší se třeba maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku, částečně budou nově i místa na stání. Uvnitř budou moci být akce až pro 2000 návštěvníků.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.