Rozhovor: Jen o Pastrňákovi to v souboji s USA nebude. Rozhodne třetí třetina, odhaduje Dominik Hašek

Dominik Hašek
Dominik Hašek
Foto: Jiří Benák / iDNES.cz / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 5. 2024

Rozhovor: Česko rozhodně má šanci porazit silný tým USA, o tom je přesvědčen Dominik Hašek - jeden z nejlepších gólmanů všech dob. Pro ŽivotvČesku.cz pardubický rodák, který je legendou doma i v zahraničí, poskytl rozhovor ohledně klání, v němž nevyloučil, že se Česko může prostřílet do medailového víkendu. Musí ale udržet nervy na uzdě, věřit si a hrát jako »jedno těleso«.

Dominiku, dá se uvažovat, alespoň podle sázkových kanceláří to tak je, že favoritem bude ve čtvrtek večer v O2 areně výběr Spojených států. Jak na ně?

Jestli chceme postoupit, tak bude platit vynikající týmový výkon a samozřejmě se stoprocentně spolehnout na brankáře. Hraje se šedesát minut. Můžeme být gólově úspěšnější, ale můžeme i prohrávat a všechno se to může otočit na konci. A když přibude troška štěstíčka, tak se to může vydařit. Střelce v týmu máme.

Obecně se ví, že Spojené státy nejsou lehký soupeř. Co bude rozhodovat?

Je to tak. Spojené státy jsou těžký soupeř, ale mužstvo, které máme, je může porazit. Nebral bych to jako překvapení, šance tam je skutečně velká. Nedivil bych se sice, kdyby naši byli lehce nervózní v úvodu, protože přece jenom hrajeme doma, tlak tam je velký. Takže nervozita může být na naší straně, je tedy potřeba, abychom první třetinu skvěle zvládli. A věřím, že se síla našeho týmu projeví. Je potřeba ale jasně říct, že šikovní hráči jsou na obou stranách.

Mají Američané v sestavě vaším pohledem někoho, jako je David Pastrňák?

To si myslím, že nemají. Nemyslím si ale, že to je rozhodující. Rozhodne podle mého týmový výkon. Čím více bude, pokud bude, duel vyrovnaný, tak si myslím, že ve třetí třetině bychom je mohli přetlačit.

Když se vrátíme do duelu s Kanadou, nejčerstvější hokejové posily národního týmu pro domácí mistrovství David Pastrňák a Pavel Zacha se zapojily. Martin Nečas přiletěl ze zámoří dříve - už v sobotu dopoledne - a už večer proti Velké Británii hrál. Jak moc je složité »naskočit do rozjetého vlaku« a sladit se na ledě?

Je to velmi těžké. Speciálně první zápas. Je ale dobře, že kluci hráli, že neodpočívali. Na druhou stranu se nesmíme spoléhat na to, že Pastrňák dá proti Spojeným státům jeden, dva góly. Vyhraje to tým a dá se očekávat, že si Američané budou Pastrňáka více všímat, čímž se třeba otevře prostor pro někoho jiného. Gól může dát kdokoliv, ale ti kluci tam jsou nesmírně důležití, protože jim Američané budou věnovat určitou pozornost - nejvíce času, a jak jsem řekl, může se otevřít prostor a skórovat někdo jiný.

A váš tip na výsledek?

Věřím, že vyhrajeme, a věřím, že to rozhodneme ve třetí třetině, když to řeknu takto.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.