Rozhovor: Pašeračka Tereza se vrací do Česka. Jak proběhne její návrat a kdo zaplatí letenky, popsala mluvčí MZV

Tereza H.
Tereza H.
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 1. 11. 2021

Před více jak třemi lety ji celní správa na pákistánském letišti zadržela a odhalila u ní téměř devítikilovou zásilku heroinu. Češka Tereza Hlůšková (25) byla v březnu 2019 nepravomocně odsouzena, ale nyní přišel zázrak - osvobozující rozsudek a po dlouhých měsících ve vězení se vrátí zpátky do rodné země. Mluvčí ministerstva zahraničních věcí Eva Davidová popsala v rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz, jak to bude s jejím návratem. "Český stát letenku rozhodně nehradí. Vždy to musí jít za ní. Zároveň není vyloučeno, že na poslední úrovni může proběhnout odvolací soud, ale byli jsme ujištěni, že už by neměl mít žádný vliv na její odlet do Česka," uvedla.

Měsíce bojovala za to, aby se dostala před odvolací soud a měla šanci na svobodu. Tereza Hlůšková strávila za mřížemi láhaurského vězení Kot Lakhpat těžké chvíle a její trestný čin pašování tvrdých drog, z něhož byla obviněna, jí kvůli přísné pákistánské legislativě rozhodně nepřidal na šancích dostat se z vězení ven. Až po několika zrušených termínech odvolacího soudu došlo nakonec na konci října na osvobozující rozsudek a vytoužený návrat do České republiky.

V rozhovoru pro redakci ŽivotvČesku.cz promluvila tisková mluvčí MZV Eva Davidová, která informovala o následujících možnostech a samotném návratu rodačky z Uherského Hradiště, která celou dobu hájila svou nevinu.


Moje první otázka směřuje k tomu, co čeká Terezu Hlůškovou poté, co bude za několik dní propuštěna na svobodu?

Co ji čeká po propuštění, na to bohužel nyní nemohu odpovědět. Zatím nemáme k dispozici ani písemné vyhotovení jejího osvobozujícího rozsudku. Čili taková informace by byla hodně předběžná. Samozřejmě zastupitelský úřad, pokud o to bude mít ona sama zájem, jí pomůže nějakým způsobem zprostředkovat nákup letenky a v podstatě cestu domů. Ale co se bude dít dále, v tuto chvíli za ministerstvo zahraničních věcí opravdu nemohu předjímat a spekulovat.

Zmínila jste cestu zpátky do České republiky a letenky. Kdo to bude hradit? Je v tom nějak angažováno právě ministerstvo zahraničních věcí?

V žádném případě to neřeší ministerstvo. V každém takovém konzulárním případě funguje zastupitelský úřad, respektive generální konzulát, který je nápomocen k součinnosti. To znamená, že jestli o to již zmíněná česká občanka požádá, pomůžeme jí s rezervací letenky nebo vyhledáním vhodného leteckého spojení. Nicméně v žádném případě český stát, potažmo ministerstvo zahraničních věcí, letenky rozhodně nehradí. Vždy to musí jít za ní, ona je osoba, která bude cestovat.

Kdo má na starosti komunikaci s rodinou Terezy Hlůškové a podávání potřebných informací rodinným příslušníkům?

Komunikace s rodinou a advokáty zůstává stejně tak v součinnosti se zastupitelský úřadem, tedy generálním konzulátem. Tam pracuje člověk, který s rodinou a také s advokáty, kterých bylo v uplynulých měsících a letech více, pravidelně komunikuje. Zároveň zprostředkovává pomoc, když rodina potřebuje té zadržované osobě něco poslat. Nikdy jí ale nedává peníze, může jí předat finanční obnos od rodiny, což se samozřejmě děje. Třeba v případě hrazení letenek. Nebo jí právě teď může napomoci například s dalšími náležitostmi, které jsou potřeba pro cestu z Pákistánu.

Bude mít Tereza Hlůšková záznam v trestním rejstříku, popřípadě nějaké konkrétní údaje uvedené v pase?

To teď rozhodně nemohu jakkoli komentovat, protože ještě nemáme v rukou osvobozující rozsudek. Zároveň ani není vyloučeno, že na poslední úrovni může proběhnout odvolací soud. Nicméně jsme byli ujištěni, že ten už by neměl mít žádný vliv na její odlet do České republiky v horizontu následujících dní.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.