Reklama:

Rozhovor: Události kolem ministra Jurečky ukazují na papalášství, v boji o důchody Ústavnímu soudu věřím, říká Karel Havlíček

Karel Havlíček
Karel Havlíček
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 1. 2024

Rozhovor: Ústavní soud (ÚS) ve středu veřejně projednal návrh na zrušení vládní novely, která loni snížila červnovou valorizaci penzí. Ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Zbyněk Stanjura (ODS) u soudu krok hájili především rozpočtovou odpovědností. Šéfka poslaneckého klubu opozičního hnutí ANO Alena Schillerová trvá na tom, že kabinet postupoval retroaktivně a narušil legitimní očekávání důchodců. Po ukončení dokazování a vyslechnutí závěrečných návrhů odročil ÚS vyhlášení nálezu na neurčito. Pro ŽivotvČesku.cz poskytl rozhovor bývalý dvojnásobný ministr Karel Havlíček, který v něm nabídl svůj pohled na věc.

Reklama:

Pane Havlíčku, jak se na celý boj o důchody díváte?

Pro nás (ANO) je zásadní, aby soud přihlédl k tomu, že vláda jednala protiústavně. Jednoduše proto, že to neměla řešit ve stavu legislativní nouze, neměla to dělat naším pohledem nepřípustnou retroaktivitou. Tady nejde o to, že zvýšila zatížení důchodců tím, že jim změnila valorizaci, to udělat může, i když se nám to nemusí líbit. Ale to, jakým způsobem to udělala, ačkoliv věděla, a to je zásadní věc, že na konci roku, a není možné, že to nevěděla, že bude muset valorizovat, tak to neudělala řádným způsobem, ale udělala to ve stavu legislativní nouze. Pokud pan Stanjura tvrdí, že to nevěděl, tak je zcela nekompetentní.

Reklama:

A vy se domníváte, že to věděl?

Přesně, protože to prakticky věděli všichni ekonomové. Nevědělo se přesně o kolik, ale vědělo se, že inflace s největší pravděpodobností přesáhne pětiprocentní hranici. On to neudělal patrně z důvodu, že se blížily prezidentské volby, on nechtěl nikoho vyděsit. A o to je to v tomto pohledu na věc horší.

Mimo ministra Stanjury byl hlavním aktérem před soudem ministr Jurečka, o čemž se vědělo. Nefiguruje šéf práce a sociálních věcí v poslední době v řadě událostí, pokud se ohlédneme za kauzou »vánoční večírek«?

Obojí poukazuje na jednu věc –⁠ co v sobě, myslím vláda, mají zakódováno. A to je, jak si užívají moc a jací to jsou papaláši, a to i s ohledem na postup ohledně »snížené valorizace důchodů« a jejich přesvědčení o tom, že když mají »stoosmičku«, že mohou všechno.

Rozumím. Jak vnímáte Ústavní soud, věříte mu?

Navzdory tomu, že řada lidí se domnívá, že Ústavní soud půjde na ruku panu prezidentovi, který podporuje koaliční vládu, tak v tomto Ústavnímu soudu věřím. Jsem přesvědčen, že tam jsou lidé, kteří mají zdravý úsudek, pracují s fakty a nenechají se dostat pod politický tlak. A že v sobě mají takovou dávku profesionality, že by si nedovolili rozhodnout jinak než podle zákonů.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: