Rozmáhá se obchod s falešnými covid pasy, dají se pořídit za pár tisíc. Právník upřesnil, jaký trest hrozí

Covid - Ilustrační snímek
Covid – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 19. 7. 2021

Je nesporné, že očkovací certifikát neboli covid pas je velkou výhodou pro všechny, kteří si přejí svobodněji žít - chodit do restaurací, cestovat či například navštěvovat kulturní akce. Pro ty, kteří se nechtějí nechat očkovat, se před časem otevřel trh s padělky, které je možné sehnat jen za několik málo tisíc. Trest odnětí svobody nicméně hrozí nejen výrobcům a prodejcům, ale i těm, kteří falzifikát koupí a pokusí se ho použít. "Jsem přesvědčen, že mnoho lidí falešné covid pasy jednak vyrábí a druhak kupuje, aniž by si uvědomovali svou plnou trestní odpovědnost," řekl pro ŽivotvČesku.cz renomovaný právník Jan Černý a upřesnil možné výše trestů.

V poslední době hojně vzkvétá obchod s falešnými covid pasy. Na první pohled věrohodně vypadající dokument lze podle TN.cz na internetu, konkrétně na darknetu, sehnat zhruba od tří tisíc korun výš. Tuto cestu za svobodnějším životem volí hlavně lidé, kteří se nechtějí nechat očkovat a odmítají se nechat každý týden otestovat.

Přestože se falšování očkovacího certifikátu může jevit jako jednoduchý způsob jak svobodně cestovat či například chodit do restaurací nebo se věnovat jiným aktivitám, k nimž je třeba prokázání bezinfekčnosti, odborníci rozdíl poznají a načtení QR kódu může podvodníky raz dva odhalit. Trest pak postihne nejen výrobce padělku, ale i člověka, který ho vědomě užil.

"Člověk, který je vyrábí, se dopouští trestného činu padělání veřejné listiny. Pokud padělatel pracuje jako jednotlivec, tak mu hrozí až 3 roky odnětí svobody. Pokud pracuje jako člen organizované skupiny, tak mu hrozí až 6 let odnětí svobody a za předpokladu, že ta organizovaná skupina funguje ve více státech, tak hrozí až 10 let odnětí svobody," řekl pro ŽivotvČesku.cz právník Jan Černý.

Trestu se nevyhne ani člověk, který padělek koupil a užil. "Obvinění pochopitelně hrozí i tomu, kdo listinu použije jako pravou. To znamená, pokud to použije někdo, kdo si to objednal nebo jen ví o tom, že je listina padělaná. V tom případě se dopouští stejného trestného činu," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz renomovaný právník.

Podle právníka je kolem tohoto tématu nutná osvěta a varování v jakýchkoli formách by se měla objevovat v médiích. "Jsem přesvědčen, že mnoho lidí falešné covid pasy jednak vyrábí a druhak kupuje, aniž by si uvědomovali svou plnou trestní odpovědnost," dodal Jan Černý pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.